Kopmasa da eskisi kadar sağlam olur mu?

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.30

$

7.02

A- A A+

Kopmasa da eskisi kadar sağlam olur mu?

Birinci sayfamıza yerleştirdiğimiz kopmak üzere olan ip görselinin yanına, altına, üstüne… aslında bir şey yazmaya da gerek yoktu.

'Bir fotoğraf, bin kelimeye bedel' derler ya. Tam da ondan.

Bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis'in gözünün içine bakacak ve olabilecek tüm diplomatik kanallar üzerinde yaptığı gibi talep ve mesajlarını iletecek. Yanıtını de alacak.

Bu yanıta göre de 20 ayı aşkın bir süredir devam müzakerelerin çöküp çökmeyeceği, başka bir ifadeyle 'ipin kopup kopmayacağı' belli olacak.

Diyelim ki bir mucize oldu.

BM devreye girdi; AB, ABD, İngiltere, Papua Yeni Gine ve bilumum uluslararası güçler devreye girdi ve müzakereler çökmeyip, ip kopmadı.

Bu ipin, yeniden eskisi kadar sağlam olmasına imkan var mı sizce?

Yani en sıkıntılı konu Güvenlik ve Garantilerle ilgili bu durumda Kıbrıs Türk tarafının daha da ısrarlı talebi olmaz mı? Bu konuda bir santim daha esnenmesi halinde Kıbrıs Türk tarafı, ENOSİS'i çocuklara hala daha anlatmak isteyen bir mentalite ile karşı karşıya olduğunu bilen Kıbrıs Türk halkı, garantilerin esnetildiği bir anlaşmaya evet der mi?

Hala ENOSİS hülyası içerisinde oldukları hiç beklenmedik bir yerden gün yüzüne çıkan ve bir Meclis kararı olarak tescillenen Kıbrıs Rum halkının yöneticileri ile ortak bir devlet kurup çalıştırabileceğimize inanç, yerine gelir mi?

Aylar sonra federal bir çatı altında buluşmak üzere ümit ettiğimiz ve Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyetli çabaları ile o yöne doğru yürürken aynı zamanda bu noktaya sürükleye sürükleye getirilen Rum tarafının, Kıbrıs Rum Kurucu Devleti'nde çocuklarını ve geleceğini ENOSİS ideası ile eğiteceğini bilecek Kıbrıs Türk gençliği, bu işe artık nasıl bakacak?

Aslında iki toplum arasındaki tek sorun olan güvensizliğin aşılması için ortaya konan yapıcı çaba ve önerilere karşılık, güveni sarsmaktan başka işe yaramayacağını bildikleri halde zamansız ve anlamsız bir şekilde yasa geçiren Rum siyasi partilerle aynı Federal Meclis ya da Senato içinde Federal Kıbrıs'ın geleceği için onlarla omuz omuza çalışacak Kıbrıs Türk siyasetçileri bunu nasıl başaracaklar?

Kısacası, bu güven bunalımı geçer mi?

Başta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve halkın geriye kalan tüm katmanları yarın birlikte yaşayıp, yüz yüze bakmayı ve beraber bir gelecek planlamayı düşündüğümüz bu insanlara nasıl güveneceğiz?

Kısacası ENOSİS kararından sonra doğan bu güven bunalımı geçer mi?

İp kopmasa da, üzerine asılıp hayatımızla güveneceğimiz kadar sağlam olur mu bundan sonra, bilmiyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.