Yeni bir UBP-DP koalisyonuna hazır olun...

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Yeni bir UBP-DP koalisyonuna hazır olun...

Biraz da iç meselelere bakalım.

''Önümüzdeki pazar seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz?'' sorusunun yöneltildiği Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi'nin anketine göre kararını henüz vermemiş ve kızıp sandığa gitmeyecek insanlarımızın toplam oranı yüzde 35,5. Yani sandıktan kimin ne oranda çıkacağına onlar karar verecek.

Bu insan kitlesinin içinde kararsızlar yüzde 8,46 iken; sandığa gitmeyeceğini söyleyen kızgınlar ise 27,11, yani aslan payı 'kızgın ile küskünler'in.

Burada bir virgül koyup, siyasi partilerin çıplak oylarına bakalım.

Hep söylerim, iktidarda olsun muhalefette olsun Ulusal Birlik Partisi'nin ölüsünün yüzde 25-30 bandında bir oyu var. Hiçbir seçimde bu tespiti yapanları hiçbir şekilde yanıltmadı. Bu ankette de durum aynı. Yani pazar seçim olsa, insanların yüzde 30,69'u gidip Ulusal Birlik Partisi'ne mührü basacak. Bunu, bir kenara koyalım.

Çıplak oylara bakıldığı zaman sıralamada ikinci büyük parti Halkın Partisi oluyor. Halkın Partisi'ne "bu pazar" oy vereceklerin oranı yüzde 11.19. Yani Gezici denen "şey"in bulgularından çok farklı. Yalan söyleyecek değilim, bence Kıbrıs gazetesinde sonuçlarını okuduğum CMIRS'nin anketi çok daha güvenilir. Ankette HP'nin hemen ardından, bu ülkenin en köklü ama şu sıralarda bir toparlanma süreci içerisinde olmasına karşın sürekli şu veya bu şekilde yara alan Cumhuriyetçi Türk Partisi var. Onun da çıplak oyu yüzde 10'un hemen altında.

Demokrat Parti yüzde 3,5 civarında, TDP ise 2,5 sularında. Gerisi ise yüzde 1 ila yarım arasında.

Şimdi gelelim o kızgın ve kararsızlara…

Bunların bir kısmı sandığa gitmeyecek. Bir kısmı da kızgınlıklarını giderecek bir şeyler alacak ya da vaatlere inanacak veya kızgınlıklarını yansıtacak bir parti bulacak.

Yani bu yüzde 30'luk dilim UBP, DP, HP ve CTP arasında paylaşılacak büyük oranda.

Bu yüzde 30'dan UBP'nin yüzde 5, CTP'nin yüzde 5, hadi DP yüzde 4 alsın. TDP, YKP, TKP-YG ve diğerlerine de toplam yüzde 4 verelim. 'Sessiz çoğunluğun sesi' olduğunu söyleyen Halkın Partisi'ne bu yüzde 30'dan bu hesaba göre yüzde 12 kalıyor. Biraz da sevgi ve iyimserlik katarak tabiî.

Şimdi skor tabelasına birlikte bakalım.

Ulusal Birlik Partisi yüzde 35.

Halkın Partisi yüzde 23.

Cumhuriyetçi Türk Partisi yüzde 15.

Demokrat Parti Yüzde 7,5.

Gerisi de diğer partilere.

Şimdi bu matematikten nasıl bir Meclis aritmetiği çıkar ona bakmak lazım.

"Gerisi" dediğimiz oyların çok sayıda partiye bölünmesi, baraj altında kalacak parti sayısını arttıracağından ve bunların Meclis'teki temsiliyeti, sıralamada birinci gelecek partiye yarayacağından, bu tablodan bir UBP-DP koalisyon hükümeti rahatlıkla çıkar diye düşünürüm. Meclis'te iki partili bir muhalefet bloku olur. Meclis Genel Kurul toplantıları da şenlikli geçer.

Periyodik bir şekilde yapıldığını anladığım CMIRS kamuoyu yoklamalarının bir sonrakine kadar durum bu. Dramatik bir değişiklik olmaz ya da bu arada baskın bir seçim yaşamazsak tabiî.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.