Ticaret siyaseti yensin artık...

loading
21 Eylül, Pazartesi
£

9.80

8.97

$

7.56

A- A A+

Ticaret siyaseti yensin artık...

Geçtiğimiz salı akşamı KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir konuk vardı.

Adı Averof Neofitu. DISI Genel Başkanı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir akşam yemeğinde bir araya geldiler.

Yemekte Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Ticaret Odaları Başkanları da hazır bulundu.

Onların hazır bulunmalarının nedeni ise yemeği onların organize etmeleri idi.

Biliyorsunuz Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları özellikle son süreçte Kıbrıs müzakerelerinde aktif rol almış ve işin önemli bir penceresinde bakarak, Kıbrıs sorunu nedeniyle adanın her iki yanında ya da ortak alanda var olan ekonomik potansiyelin Kıbrıs sorunu nedeniyle yakalanamadığını sürekli ifade ediyorlar. Geçenlerde KTTO Başkanı Fikri Toros'un açıkladığı KKTC'nin Rekabet Edilebilirlik Raporu'nun lansmanında kullandığı ifadeler de aynı idi.

Bu nedenle Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum iş çevreleri, kendilerine önemli bir vazife edinmişler ve şubat ayında basına yansıyan DISI görüşmelerini başlangıç kabul ettiğimiz bir girişimle ENOSİS Plebisiti'ni anma kararı ile ilgili Rum muadil ve mevkidaşları ile ortak bir tavır ve hareket planı oluşturmuşlar.

Adanın her iki yanındaki iş çevrelerinin ortak yaklaşımı ise ENOSİS kararının ya iptali ya da onu pasifize edecek ve Akıncı'yı tatmin edecek başka bir adımın atılma zorunluluğunun varlığıdır.

Bu hareket planı içerisinde DISI lideri Averof Neofitu ile de bir görüşme gerçekleştiğini öğreniyoruz. Averof'un, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros'a, diyalog yolunu açık tutmak amacıyla, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile sosyal içerikli bir yemekte bir araya gelme arzusunu ilettiğini, Toros'un da bunu organize ettiğini öğreniyoruz.

Tabiî buna tepki gösteren çok olacak, özellikle Güney'de. AKEL'in, DISI'nin "çözüm diyaloğunu üstlenen parti" rolünü çalmasından pek hoşnut olmayacağı anlaşılıyor. Tepki vermişse ya da verecekse nedeni de budur muhtemelen.

Ancak şunu söylemeden de geçemeyeceğim...

Evet, Güney'de seçim var. Aşırı uçlar önem kazanmış durumda ve adaylar da bu aşırı uçlara şirin görünmek isteyeceklerdir. Bir seçime giderken, adaylar ve partiler için 'iş dünyasına şirin görünmek' diğer pek çok unsurdan önemlidir ve siyasi çevreler, bunu daha çok önemserler.

Rahmetli Doğan Harman, 2004 referandumu döneminde sürekli olarak "Ticaret siyaseti yener" diyordu ve sonrasında gelen Yeşil Hat Tüzüğü'nü bu nedenle çok önemsiyordu.

Şimdilerde Rum ve Türk Ticaret Odaları, gaz ve turizm gibi önemli ticari fırsat ve potansiyellerin önünde Kıbrıs sorunun durduğu konusunda mutabık. Aynı şekilde, müzakerelerin durma noktasına gelmesinin önündeki ENOSİS Plebisiti'ni anma kararının iptali ya da pasif hale getirilmesi gerektiği konusunda da hemfikir.

Toros ve Rum denginin üstün ve samimi gayretlerini bir yandan alkışlarken, diğer taraftan da Doğan Harman'ın dilinden düşürmediği, "Ticaret siyaseti yener" teorisinin kanıtlanmasını ümit ediyoruz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.