Rumların reddettikleri ve gerçekler korosu

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.57

$

6.82

A- A A+

Rumların reddettikleri ve gerçekler korosu

Belli ki Kıbrıs Rum heyeti, Crans Montana'ya Kıbrıs'ta federal bir çözüm için gitmemiş.

Bunu sadece ben söylemiyorum, haberleştiğim bazı Batılı diplomatlar söylüyor.

Dışarıdan bakan kişiler olarak söyledikleri, aslında kafamızda karmaşıklaştırmakla ısrar ettiğimiz konuların, basitleştirilmiş şeklidir.

Ne diyorlar mesela?

Rumlar 10 binlerle tarif edilen Türk askerinin varlığının yüzlerle ifade edilebilecek bir rakama düşmesini reddettiklerini söylüyorlar.

Bununla kalmayıp, Türkiye'nin tek taraflı müdahalesinin 15 yıl sonra yeniden masaya gelebileceği ve her şey yolunda gittiği takdirde ortadan kalkabilmesini de reddettiklerini ifade ediyorlar.

Akıncı'yı belki de içeride sıkıntıya sokacak Güzelyurt konusu vardı ya… Onu bile reddetti Rumlar.

Yapılan bütün önerilerin daha masaya düşmeden Rum basınına sızması da ayrı bir samimiyetsizlik olarak kayıtlara geçerken; Cyprus Mail gazetesinde, 'bütün saydıklarımı doğrulayan' bir de yazı çıktı.

Biliyorsunuz Rumlar "Türkiye kıpırdamadığı için süreç berhava oldu" diye iddialarda bulunuyor ancak Cyprus Mail, bunun gerçeklerle pek bağdaşmadığını yazıyor.

İsminin saklı tutulmasını isteyen bir BM yetkilisi, Cyprus Mail gazetesine, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin müdahale hakkında feragat etmeye hazır olduğunu ifade ettiğini ve ayrıca 1960 Garanti Anlaşmaları'ndaki gibi 950 Yunan ve 650 Türk askerinin olacağı bir güvenlik formülünü masaya koyduğunu yazdı. Bunların da tamamen adadan çekilmesinin ise Başbakanlar seviyesinde bir karara bırakılmasını teklif ettiğini de yazan Mail, BM yetkililerinin bu öneriyi Anastasiadis'e ilettiğinde ise Rum liderin tek ayağının üstünde "Sıfır garanti, sıfır asker" diye direttiğini de ekledi.

"Tek kelime ile istemedi" diye yazan Cyprus Mail, BM yetkilisinin, "Anastasiadis isteseydi olurdu" dediğini de ifade etti.

Cyprus Mail'e konuştuğu ifade edilen bir başka kaynağın ise Birleşmiş Milletler ve İngiltere'nin Türkiye üzerine büyük baskı uyguladığını ve 21'inci yüzyılda garantiler konusunda bir esneklik göstermesini istediğini söylediğini yazdı ve "Türkler bunu anladı" diye de ekledi.

Anlayacağınız, Güney Kıbrıs'taki aklı başında kesim ile Rum siyasetinin şerrinden korkmayan Batılı kesim, o gece o masada ne olduğu ile ilgili konuşmaktan korkmuyor. Şimdilik isimleri gizli kalmak koşuluyla konuşuyorlar ancak, Guterres raporu ve ayın 19'undaki Eide'nin BM Güvenlik Konseyi brifingine göre şekillenecek bir "gerçekleri söyleme korusu'' oluşabilir diye düşünüyorum.

Tabiî bu arada biz birbirimize girmez ve Rum propaganda makinesinin bizi bir kez daha yutmasına izin vermezsek.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.