Seçimin ele geçirdiği Cumhuriyet Resepsiyonu

Yayın Tarihi: 31/10/17 08:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+
Türkiye Cumhuriyeti'nin 94'üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu için eve gidip koyu renkli takım elbisemi giymek için artık zaman kalmadığını anlayınca kırmızı panik butonuna bastım ve Benan'dan rica edip davetiyede ifade edilen koyu renkli takım elbiseyi gazeteye getirmesini rica ettim.

Zaten hazırlanmış olan Benan'ın söylenmeleri arasından ben de iki dirhem bir çekirdek hazırlandıktan sonra Büyükelçiliğin yolunu tuttuk birlikte.

Kapıya girip Büyükelçi ve müsteşarlarının elini sıktıktan sonra artık Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu havası, yerini bir seçim meydanı havasına bıraktı.

Elini sıktığımız herkes seçimden bahsederken, kimin aday olacağı, hangi partinin seçime ne kadar hazır olduğu, seçim tarihinin ne olacağı ve seçimdeki olası kombinasyonların (KKTC'de kombinasyona gombina da deniyor) nasıl seyredeceğinden başka bir şey duymadım.

Bir taraftan Benan tarafından Elçilik rezidansının çimenleri üzerinden şuna da seslenelim buna da seslenelim diye sürüklenirken, diğer taraftan, sanki çok şey biliyormuşum gibi, yolumu kesip benden siyasi kulis bilgisi almak isteyenler arasında sıkışıp kaldım.

Tam çığlık atıp, 'yahu ben Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'ndayım. Beni rahat bırakın' diye bağıracaktım ki Büyükelçi'nin konuşması herkesin zınk diye yerinde durmasına, benim de nefes almama neden oldu.

Tabiî Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajından ibaret konuşma çok uzun sürmedi ve kulis ile seslenme maratonuna kaldığımız yerden devam ettik.

Tabiî UBP'liler arasında, kontenjan diye bağırdığını duyduğumuz kesimler dahi, Yüksek Seçim Kurulu uyarısı ile alınan yeni adaylık belirleme yönteminden ne kadar memnun olduklarını anlata anlata bitiremediler. Aynı şekilde bütün eski vekillerin kesin aday olacağı bir ortamda, seçilmeyi bırak aday olma ümitleri yok olan aday adayları haliyle bayram ediyorlardı.

UBP Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile sohbet ettik ayaküstü, ikisine seçimlerin tarihi konusunda tutumlarının ne olacağını sordum. Bir başka ifadeyle 7 Ocak diye telaffuz edilen seçim tarihinin ileriye çekilip çekilmeyeceğini sordum.

İkisi de 7 Ocak tarihinin son derece uygun ve bir an önce seçim olması konusunda istekli oldukları intibasını vermek istediler.

Bir yarım tur daha attıktan sonra iyice seçim havasına girip Cumhuriyet Bayramı'nı unutacağımdan endişe ettiğimden, erken erken olay yerini terk etmem gerektiğine kanaat getirdim.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı ve 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına kadar olan sürede biz kaç tane seçim yaparız bilinmez ama çok olacağı muhakkak.

Nice 94 yıllara.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları