Şov yapacağınıza halka sorsanız

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Şov yapacağınıza halka sorsanız

18 tane milletvekili "hooop biz federasyondan vazgeçtik. Bunu da Meclis'in görev süresinin bitimine birkaç hafta kala bir Meclis kararı olarak geçirelim ve el alem de iradenin kararıdır sansın" diyerek yaptıkları girişimi döndüre döndüre reddediyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim.

Kıbrıs sorunu bunu seçim malzemesi yapmaya çalışan bazı milletvekillerinin oyun hamuru değil.

Aynı şekilde bu sorun Rum liderlerin faşist kanatlara şirin görünmek için kullanacakları bir oyuncak hiç değil.

Hazır lafı gelmişken, Kıbrıs sorunu üzerine parti ideolojisi inşa edilecek bir temel malzemesi de değil.

Sırf Cumhurbaşkanı diye sadece bir kişinin ve onun destekçilerinin sözünün geçtiği bir yer de değil.

Hele hele bir iki köşe yazarının üzerinden ahkam kesip, halkın çoğunluğunu ne düşündüğünü dikkate almama kolaycılığını gösterebileceği bir konu hiç ama hiç değil.

Crans Montana hayal kırıklığı sonrasında halkın ne düşündüğünü soran oldu mu?

Bütün süreci yakından takip ettik. Medyaya söylenen ile söylenmeyen hemen her şeyi iyi biliyor ve analiz edebiliyoruz.

Sırf bazı politikalar çökmesin, bazı politikacılar ve politik yapılar üzerlerine bina edildikleri unsurlar altlarından gitmesin diye askıda bırakılan bu halkın ne düşündüğünü merak etmez mi birileri?

Ben merak ediyorum doğrusu.

Misal Cumhurbaşkanlığı bu konuda kapsamlı bir kamuoyu yoklaması yapmaz mı? Halkının ne istediğini. Gelinen bu aşamada eşitlik, özgürlük ve güvenlik içeren bir federal çözümü birlikte kurma vaadinin vücut bulmadığı bu durumda halkın isteklerinin hangi noktada olduğunu öğrenmek istemez mi?

Yapmış ve de öğrenmişse bu sonuçları halkı ile paylaşmaz mı?

Halkı temsil ediyorsa, "halkımın görüşü bu yöndedir" diye çıkıp konuşmaz mı?

Vakit bana göre tamamdır.

Katalonya'nın kararı selamlanırken, Katalanlar da onları bekleyen uzun, yorucu, sinir bozucu süreç için hazırlanırken, Kıbrıs Türk halkının ne istediğini bir referandum ile sormak yok mu mesela?

Ben sıradan ve averaj bir yurttaş olarak, beni temsil eden Cumhurbaşkanımdan, benim adıma yasama görevini yürüten Meclis'teki vekillerimden ve ülkemi benim için yöneten hükümetimden, saçma sapan işlerle değil, şov amaçlı Meclis konuşmaları değil, gerekli gereksiz işlere burunlarını sokmalarını değil, Kıbrıs sorununun bundaki sonraki seyri ile ilgili fikrimi sormasını isterdim.

"Biz burada tepişiyoruz ama sen ne istiyorsun be eşek başı" denmesini arzu ederdim.

Şov amaçlı "federasyonu terk edelim" karar önerisi yerine, içinde federasyonu terk edersek ne yapacağımızı, hangi zorlu yolculuğa çıkacağımızı içeren bir referandum karar önerisi isterdim.

Yoksa halka rağmen, sözüm ona halk adına bu işten herkes nemalanmaya devam mı edecek?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.