Rakı gecesine gidip bağış yapmak bu günlerde suç

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

A- A A+

Rakı gecesine gidip bağış yapmak bu günlerde suç

Kıt kanaat bir şekilde gençlere spor yaptırmaya çalışan amatör spor kulüplerini halini anlıyorum.

Futbolcuların belli bir ücret karşılığında top oynadığı, transferlerde paraların döndüğü liglerimizde, ne doğru dürüst bir reklam geliri ne de diğer dünya spor kulüplerinin FİFA ve UEFA gibi uluslararası kuruluşlardan elde ettikleri gelirleri vardır. O nedenle federasyon, devlet, iş adamları ve düzenledikleri rakı geceleri ve yemeklerle gelir elde etmeye çalışıyorlar.

Zor iş tabiî.

Bu zorluğu aşmak için ise spor kulüpleri fırsatları değerlendiriyorlar.

Bu fırsatlardan biri de tabiî ülkemize sıklıkla uğrayan seçim zamanlarıdır.

Bu günlerde spor kulüplerinin geceleri bayağı bir sıklaşmış. Hatta bazı hafta sonları aynı gece iki farklı kulübün etkinliği olduğu gelen bilgiler arasında.

Seçilmek isteyen milletvekili adaylarını davet ederek destek vadeden kulüpler, karşılığında vekil adayının davete icabet etmesi ve bir bağış yapmasını beklemektedirler. Buraya kadar alışılagelen ve kulağa hiç de ters gelmeyen bir durum bu ülkemizde.

Ama aslında bunun yasak olduğunu ve cezasının hapis olabileceğini söylesem şaşırır mısınız?

Şaşırmayın çünkü gerçek bu.

Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın 190'ıncı maddesinin 3'üncü fıkrasının C bendi aynen şöyle der:

Seçim yasaklarının başladığı tarihten itibaren herhangi bir spor kulübü, dernek, hayır kurumu ve benzeri yerlere her ne ad altında olursa olsun herhangi bir maddi katkıda bulunan adaylar bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde asgari ücretin iki katına kadar para cezasına veya iki yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

Anlayacağınız bir milletvekili adayı, bu önümüzdeki 39 gün içerisinde herhangi bir kulübün yemeğine katılır, bir bağış yapar, hatta bilet dahi alırsa para cezası ya da hapislikle cezalandırılabilecek bir suç işlemiş olur.

Aynı şekilde bir hayır kurumuna bir derneğe de maddi katkı yapmaları suç.

Bir başka ifadeyle spor kulüpleri, hayır kurumları, dernekler vekil olmayı kafalarına koymuş kişilerden herhangi bir katkı talep ederken onları suça teşvik ettiklerini bilmeleri gerekiyor. Aynı şekilde milletvekili adayları da sırf camialarından destek bulacaklarını umdukları için katkı yapmaları halinde milletvekili olma hayallerinin sona ermesinin yanı sıra para ve hapis cezaları ile karşı karşıya kalabileceklerinin farkında olmaları şart.

Kanımca, spor kulüpleri özellikle önümüzdeki 39 gün içerisinde yapmayı tasarladıkları etkinlikleri iptal ederek böyle bir sıkıntıya mahal vermemeleri ya da vekil adaylarını davet etmeyip ne kendilerini ne de onları zor durumda bırakmalı.

Tabiî Yüksek Seçim Kurulu bunu nasıl tespit eder ya da denetler onu bilmem. Ama yasaya konmuşsa ve karşılığı hapis cezası olan bir suç ise bunun da bir çaresini düşünmüşlerdir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.