Kilitleyen partiler ve başarısızlık örtüsü

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Kilitleyen partiler ve başarısızlık örtüsü

Farkında mısınız ülkede hükümet yok ve kurulması ihtimali de son derece zayıf.

Neden? Çünkü bazı partiler halkın iradesine gerekli saygıyı göstermekten imtina ederken, halkın tercihlerini yok sayıyor.

Eğer halk sandıkta Cumhuriyetçi Türk Partisi ya da Halkın Partisi'ne hükümeti kurma görevini vermek isteseydi, onlara yüzde 17 ya da yüzde 21 oranında oy vermezdi. Ancak aldıkları oya bakmaksızın hükümetin kurulmasına kendilerine halk tarafından verilmeyen bu iradeyi hileli bir şekilde blokaj yöntemi ile gasp ettiklerini görüyorsunuz.

Her iki partinin tavrı, yağmurlu bir günde evin önünde kendisini ve arkadaşlarını içeriye almak üzere kapıyı açmak yerine, anahtarı yutmaya benzer.

Halkın Partisi seçim sürecinde kendisine "UBP ile koalisyon kurar mısınız" şeklindeki sorulara, "Gerek kalmayacak çünkü tek başına iktidar olacağız" dediğini hepimiz hatırlıyoruz.

Sonra ne olduysa oldu, aynı kişi televizyonlara çıktığında ya da facebook hesabından, "Merak etmeyin UBP hükümette olmayacak" demişti. Aynı şekilde tek başına iktidar olma iddiasını yavaş yavaş terk eden sözüne ettiğim partinin sözüne ettiğim yetkilisi bu sefer, "Halkın Partisi kilit parti olacak" demişti.

Tek başına iktidar iddiasına çuvalladı ancak teslim etmek lazım ki, kilit parti olma konusunda sözünü tuttu. Sadece bir farkla "Kilit parti" değil, "Kilitleyen parti" oldu.

Şimdilerde milletvekili olup da haklı olarak bakan olmak isteyen HP'li vekillerden bazılarının tepkilerini yatıştırmak için olduğunu düşündüğüm sinsi bir planla bu sefer "Hükümete gireriz ama x ya da y kişi hükümette olmasın" mesajı veriyor.

Halkın kendisine verdiği üçüncü parti olarak bir büyük partinin yanında küçük koalisyon ortağı olma görevini hiçe saydığı yetmiyormuş gibi kendi partisinden iki kattan fazla oy alan bir partinin iç meselelerine de müdahale etmeye dahi çalışıyor sanki.

Bu ahlaksız tekliflere içeriden çanak tutacak birileri ya da bu aklı veren bir üst organizasyonun olup olmadığına ileriki süreçlerde bakacağız tabi.

UBP ile hükümet kurmam şeklindeki alelacele verdiği karar ve bu kararı yine alelacele Parti Meclisi'ne empoze etmesinin ardında neler yatıyor çok merak ediyorum. Söylediğine göre UBP'deki Bakanların yolsuzluklarının üstüne gitmek istediği için UBP ile koalisyon kurmayacak. Ancak Metehan çemberinde bayraklı eylem ile protesto ettiği bir bakanın partisi ile koalisyonda bulunabileceğini söyledi.

"Nereden baksan tutarsızlık" demişti Ahmet Kaya Başım Belada şarkısında. Bu da onun gibi bir şey.

Sözüne ettiğim iki parti anladığım kadarıyla Parti Meclislerine seçim başarısızlıklarını sorgulatmamak için, koalisyon tartışmalarını gündemde tutuyor. Hepsi bu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.