Matruşka serisi

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Matruşka serisi

Matruşka'nın ne olduğunu hepimiz biliyoruz. 5 ya da 7 adet birbiri içine giren ahşaptan yapılmış Rusya'nın simgesi bebeklerdirler.

Nerden mi aklıma geldi?

Tabi ki Halkın Partisi'nin özelde demokrat partiye, genelde ise kendileri dışındaki tüm partilere yönelik olarak yaptıkları eylemde taşıdıkları yaftadan.

Yine bana kötü niyetli diyeceksiniz biliyorum. Yeminle değilim.

Söz konusu eylemde Sayın vekil müstakbel Başbakan Yardımcısı'nın solunda duran HP'li arkadaşın elinde taşıdığı pankartta "Matruşka serisi sanki. Hepsi birbirinin aynı" diye yazıyordu.

Şimdi Halkın Partisi'nin halkın emrettiği üzere Ulusal Birlik Partisi ile hükümet kurmaması ile ilgili ortaya koyduğu gerekçelere inanmamı beklemeyin. Söylediği ile yaptığı tamamen ters çünkü.

Konumuz bu değil ama yine de lafı gelmişken söyleyeyim istedim. "Biz UBP'den gıcık kapıyoruz ve stratejik olarak, partimizin geleceği için UBP ile hükümet kurmayı, mazallah bizi içlerinde eritirler endişesi ile kurmayacağız" deseler daha makbul olurdu benim için. Sorun yok.

Beni şaşırtarak yüzde 17 oy alan bir parti artık benim için partidir ve meclise olan hürmetimden HP'ye de hürmet edeceğim. Ancak HP'yi eleştirmekten ve yanlış gördüğümü saygı çerçevesinde ortaya koymaktan kaçınmayacağım. Sonuçta sosyal medya üzerinde çıtayı onlar yükseltti ve hakikaten büyük laflar ettiler.

Matruşka'ya dönecek olursak.

Matruşka birbirinin aynı ancak boyut olarak birbirlerinin içine sığabilecek şekilde kurgulanmış bir Rus bebek serisidir demiştik.

Dörtlü koalisyon hükümetini kurması olası dört partinin seçim manifestolarına, sosyal medya paylaşımlarına, demeçlerine ve daha önce mecliste olanların Meclisteki tavırlarını şöyle bir inceledik ve gündemi en çok işgal eden konularda dördünün de aynı fikirde olduğu tek bir konu bulamadık.

Yani bu dört parti, Halkın Partisi'nin o eylemde Matruşka diyerek iddia ettiği gibi pek birbirine benzemiyor.

Birlikte hükümet kurma pazarlığının Genel Sekreterler düzeyinde devam edeceği ifade ediliyor. Pazarlık bu konuları içerecek mi yoksa Bakanlık, daire ve yönetim kurulu üyelikleri üzerinden mi devam edilip, "Kervan yolda düzülür" mantığıyla icraat ve politikaya ilerleyen süreçlerde mi bakılacak.

Sağlık, Eğitim, Ekonomi, enerji, dış ilişkiler ve Kıbrıs sorunu ana başlıkları altındaki spesifik konularda süreç içerisinde çok ciddi ayrılıklar gösteren bu dört partinin asgari müşterekte buluşmasının pek mümkün görünmediğini anlıyoruz.

İki partili koalisyonlarda anlaştıkları ve anlaşmadıkları konular şeklinde iki liste ortaya çıkar, anlaştıkları konular çözülür, diğerleri ise askıda bırakılır. Tabloya bakacak olursak, tümünün anlaştığı ve aynı fikirde olduğu komu sayısı sıfır olduğundan büyük bir askıda kalacak konular listesi ile karşı karşıyayız.

Ne diyeyim, Allah onların ama hepsinden öncesi Kıbrıs Türk halkının yardımcısı olsun.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.