Ayarı bozulan kantar...

loading
14 Ağustos, Cuma
£

9.59

8.68

$

7.35

A- A A+

Ayarı bozulan kantar...


2013 Ağustos. CTP'den yeni seçilen Milletvekili Doğuş Derya, yemin etmek için kürsüye çıkıp, KKTC Anayasası'nda yer alan yemin yerine başka bir yemin edince kantarın ayarı bozulmuştu.

Yemin sırasında söylediklerine katıldığımı ancak bu görüşleri içeren şovun yerinin meclis yemin töreni olmadığını ifade etmiştim hem de Sim TV'nin bir canlı yayınında. Meclis'in saygınlığı ve devlet geleneği ile birlikte kantarın ayarının bozulmaması açısından yeminin nizami bir şekilde yapılması gerektiğini daha sonraki meclis konuşmalarında dilediğini söylemek konusunda halkın Doğuş Hanım'a yetki verdiğini belirtmiştim. Nitekim aradan zaman geçince Doğuş Derya Türk askerleri ile ilgili iddialarına şiddetle karşı olmakla birlikte bunları kendisine küfür edilmeden söyleme özgürlüğü olduğunu savunan yine ben olmuştum. Doğuş hanım bunu teyit edecektir.

Ancak kantarın ayarını o yemin töreninde bozan Doğuş Derya'nın kendisidir. Dün Meclis'te yaşanan rezalet Doğuş Derya'nın bozduğu kantarın artık hepimizi bozuk tartacağının göstergesidir.

UBP'nin Doğuş Derya yemin ederken salonu terk etmesi, CTP ile TDP'nin Hüseyin Özgürgün'e yönelik aynı hareketi yapması ve Meclis Genel Kurul Salonu'nun arka sıralarında bulunanların yaptığı terbiyesizlik bozulan ayarların ürünüdür. Meclis çatısına eylemcilerin çıkabilmesi ve polisin onları seyretmesi bundan sonra olacakların habercisidir. Asım Akansoy'un Bertan Zaroğlu'na "it" diye hakaret etmesi ve onun da yanıt olarak "Ağzını burnunu kırarım" lafı ne kadar yakıştı yüce meclise siz söyleyin.

Cumhurbaşkanı eğer bu ülkede yuhalanabiliyorsa, Meclis'in çatısına birilerinin fütursuzca çıkabileceği ve Anayasal Meclis yeminleri siyasi şova dönüşebiliyorsa ayarı 2013 yılında bozulan kantardandır. Bu bozulan kantardan dolayı sendikalar Meclis Genel Kurulu devam ederken salonu basıp bildiri de dağıtabildiler. 8-10 saat konuşup siyasi şov yapanları da gördük.

Netice itibarıyla içine girmek için birbirlerini paralayanlar, girdikten sonra Meclis'in saygınlığını yerle bir etmeyi başarırken, devletin saygınlığının tehdit altında olduğunu düşünenler ise devletin ta kendisi olan Meclisi'n çatısına çıkarak bayrak sallayabilmiş, dışarıdan da itibarını al üst etmiştir.

Bunu ben 2013'e bağlıyorum. Farklı düşüncesi olan varsa beri gelsin. Küfürle falan yanıt verecek olanlar da olacak. Onlar da gelsin. Meclis bu hale sokulduktan sonra gerisi vız gelir tırıs gider.

Kötü bir gün geçirdik. Her yönüyle kötüydü.

Afrika Gazetesi'ne gösterilen tepki haklı ve meşru idi ama bu meşruiyet işin içine şiddet girince ortadan kalktı. Gazetenin bir önceki manşetine tepki gösterenler, haklı iken haksız duruma çok hızlı bir şekilde geçtiler. Belki de manşeti atanların ekmeğine de yağ sürmüş oldular.

Kantarın ayarı orada da bozuldu. Hem manşeti atanlar, hem de buna karşı şiddet kullanarak protesto etmek isteyenlerin eliyle.

Sonuçta ülkenin meclisinin itibarı yerle bir. Bundan ötesi de yok sanırım.

Gerçekten üzgünüm.

Çünkü ayarını bozdukları kantarın yeniden düzgün tartacağıma inancım çok azaldı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.