İlk elin günahı olmaz

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

A- A A+

İlk elin günahı olmaz

Başbakan Tufan Erhürman alışık olmadığımız bir uygulama ile haftada bir basın ile bir araya gelme niyetini iletti bize bugünkü basın toplantısında.

8 gün önce hükümetin aldığı güvenoyu sonrasında, daha önce sosyal medya üzerinden mesajlarını veren Başbakan geleneksel ve doğru yöntemi de tamamen terk etmediğini görmek gazeteci olarak beni mutlu ettiğini söyleyebilirim.

Bugünkü basın toplantısı ile ilgili Tufan Hoca'yı ilk basın toplantısı olması hasebiyle fazla eleştirmek haksızlık olur düşüncesinde olmakla birlikte, dikkatime gelen birkaç notu iletmeme Erhürman da bozulmayacaktır eminim.

Başbakan dörtlü koalisyonu oluşturan dört partinin seçim öncesinde ettikleri büyük büyük lafların altında biraz eziliyor ve olası 'Ama şu ortak böyle demişti' eleştirilerini oluşmadan bertaraf etmek için olağanüstü bir çaba içerisinde olduğunu gördük dün.

Misal bet ofisleri, ortak HP kesinkes kapatacağını söyleyerek kamuoyu önüne çıkarken, Erhürman önce detaylı bir rapor istediğini ifade ederek, işin üstünde olduğu görüntüsünü verdi, dün de o raporun sonuçlarını açıkladı. Devlete şu kadar vergi veriyorlar, 51 taneyi Bet Ofisi şirketi yöneticileri ile biraz azaltmak konusunda mutabakatımız var. İçeride 21 yaşından küçük birini yakalarsam kapatırım' demekle yetindi. Yani etkin denetim ve katı yaptırım sözü verdi.

Biz bu söze razıydık zaten. Devlet denetlesin, kurallar işlesin, kurallara uymayanların tepesine binilsin. 'Kapatacağız, asacağız ve keseceğiz' gibi laflara inanmadık ve de gereksiz bulduk.

Tufan Hoca, dört ayrı partiden gelen dört ayrı takım vaatleri bir şekilde yumuşatıp, yoğurup hükümete sorun çıkarmayacak şekle sokmaya çalışıyor, ki bu ciddi bir mesaisini aldığı her halinden belli.

'Cekcak'lı bir basın toplantısı yapmayacağını ifade etse de aslında söylediklerinin çoğunda bol miktarda 'cekcak' vardı.

Misal nüfus sayımı dedi büyük harflerle. Mutlaka yapılması gerektiğini belediye reformu için ya da en azından belediyelerin hizmet ettikleri insan sayısını belirlenmesi ve ona göre planlama yapılması gerektiğini söyledi. Son derece haklı olduğunu teslim ediyoruz buradan ancak nüfus sayımı ne zaman yapılacağı ile ilgili bir öngörüsü olmadığını sorum üzerine söyleyince heyecanım biraz kırıldı.

Hoca'nın basın toplantısındaki her şey mi eleştiriyi hak ediyordu? Tabi ki değil. Başbakan'ın gerçekten işlere hızlı girdiğini ve çok ama çok iyi niyetli olduğu basın toplantısının her yerinden fışkırıyordu mesela.

Bütçedeki artış ve denk bütçeden uzaklaşmanın gerekçelerini çok güzel bir şekilde açıklayan ve olması gereken bir kaç projeyi kalem kalem anlatan Başbakan Erhürman bu anlamda, 'Bu paralar nereye gidecek' sorularına alışık olmadığımız bir açıklama getirmiş oldu.

Kendisini bizzati bazı şeyleri yerinde görmek ve incelemek için kolları sıvadığını da bizlere gösteren Başbakan, kabul şovlarından kaçınması da ayrıca ferahlatıcıydı.

İlk elin günahı olmaz prensibi ile Başbakan Tufan Erhürman'ın ilk basın toplantısına geçer not vermek adalet gereği olduğunu düşünürken, bundan sonraki haftalık basın toplantılarını dört gözle bekliyoruz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.