Ali Dayı'ya Fatiha yerine emoji

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.66

$

6.75

A- A A+

Ali Dayı'ya Fatiha yerine emoji

Rahmetli Şeyh Nazım, "Öldüğü zaman mutlaka cenazesinde bulunmak istediğin ve öldüğün zaman mutlaka cenazene gelmesini istediğin kişilerin seninle ilgili düşüncelerini önemse" derdi hep.

İslam geleneğinde bir cenazenin en az 40 kişi ile kalkması gerektiği ile ilgili bir bilinen de var. Bu nedenledir ki "Cenazeye gitmek sevaptır" deniyor herhalde.

Lefkoşalı olmadığım için pek tanımadığım, kimdir, hikâyesi nedir bilmediğim ama göz aşinalığım bulunan Bandabuliya'nın Ali Dayı'sı dün sabah saatlerinde vefat etti. Anladığım kadarıyla Lefkoşa'nın önemli karakterlerindendi. Dedim ya bilmediğim için dün gün boyu sosyal medyada gördüğümüz, "Vah Ali Dayı gitti. Lefkoşa öksüz kaldı" gibi laflar edemiyorum.

Sevgili Hüseyin Ekmekçi'nin paylaşımını gördükten sonra da bu sosyal medya taziyecilerinden iyice gıcık aldım.

Ekmekçi, "Vefa mı? Sabahtan beri en az 500 kişi, 'Ali dayım vah' diye yazıyor sosyal medyada... Cenazesini ise akrabaları ve İngiltere'den gelen kız kardeşinden oluşan 25- 30 kişilik bir seveni kaldırdı..." diye yazınca nasıl bir toplum olduğumuzu bir kez daha anladım.

Toplumsal olaylarla ilgili ellerini taşın altına koymayı akıllarının köşesinden dahi geçirmeden, sadece Facebook'ta eleştiri yazıp, toplumdan hınç alırken, kendi eksik ve ayıplarını sosyal medyada seslerini yükselterek örtmeye çalışan güruh, şimdi de ölüler üzerinden popülarite peşinde olduğunu gördüm ne yazık ki.

Madem rahmetli Ali Dayı'yı çok seviyordunuz, Lefkoşa çınarını kaybetti ve Bandabuliya artık öksüz, neden gidip adamcağızın tabutuna bir omuz koyup hakkınızı helal etmediniz.

Fatiha okuyun demiyorum. Namaza da durmak zorunda değilsiniz ama hiç değilse yakınlarına, vefat edenin arkasında bir ahali olduğunu gösterseydiniz.

Yok. Cep telefonunuz ile geçerken, gözleri görmeyen yaşlı manavı ilginç bulup fotoğrafını çektiğiniz için, "Fırsat varken çekmişim. Bak şimdi paylaşıyorum. Bir sürü üzgünüm emojisi alacağım" hevesi ile sosyal medyaya yeni ve daha çirkin bir boyut getirdiniz. Bravo.

Hüseyin Ekmekçi 500 kişi saydı, belki de daha fazlası vardı sosyal medya üzerinden Ali Dayı'nın göçtüğünü duyuran. Ama cenazede; üzerine birkaç kürek toprak atacak, saf tutup hakkını helal edecek, yakın ailesi dışında sadece birkaç kişi vardı.

Ali Dayı'nın kimin cenazesine katılmasını istediği bilinmez ama her gün göremediği ama hissettiği binlerce kişiden bazılarının orada olmasını beklerdi diye düşünürüm.

Kültürümüzde; son yolculuğuna uğurlamak diye bir şey vardır. Ama biz bunu sosyal medyaya taşıyıp içine ettik ne yazık ki. Oysa Ali Dayı, bir bakanın babası, ya da popüler ve ileride bir menfaat elde edebileceğimizi düşündüğümüz bir zat olsa, Lefkoşa Kabristanlığı civarında arabamızı park edecek yer bulmaz, mezar başında kürek kavgası yapardık.

Ali Dayı'yı bu toplum son yolculuğuna uğurlamadı. Yalnız gitti.

Fatiha yerine üzgün emojisi ile.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.