Aklınızdan bile geçirmeyin!

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Aklınızdan bile geçirmeyin!

Yıllar önce bir Pepsi reklamı vardı. Efsanevi futbolcu Roberto Carlos, mahallede top oynayan çocukların yanına gelir. Yeri titreterek yürüyen sert mizaçlı Roberto Carlos bir frikik kullanır. Top kale ağlarını parçaladığı yetmezmiş gibi, kalenin arkasındaki duvarı, hatta bir de fabrika bacasını delip geçti. Carlos attığı golden sonra yine yeri titreterek soğutucuya elini daldırır ama içecek bulamaz. Korkudan ve hayranlıktan titreyerek izleyen çocuklarının birinin elinde bir Pepsi kutusu vardır. Onu gören Carlos bu sefer sert yüz ifadesini bırakıp kocaman bir gülümseme ile çocuğa yaklaşır ve çocuğun elindeki Pepsi tenekesine elini uzatır. Küçük çocuk ise Roberto Carlos'un heybetine bakmadan, "Aklından bile geçirme" diyerek içeceğini ünlü futbolcu ile paylaşmaz.

Bugünlerde bir milletvekili maaşı tartışması türedi. Kişisel olarak milletvekillerinin az para aldığını düşünürüm. Partiye kesinti, akaryakıt masrafı, takım elbise , kuru temizleme, onlara yıkılan yemek hesapları vs. can dayanmaz.

Ama konu bu değil.

Milletvekili maaşlarına yapılan 900 TL'lik artış, hükümetin ya da Meclis'in tasarrufu değil. O nedenle onları dövmek bu noktada yersiz. Hayat Pahalılığı'nın vekil maaşına yansıması 900 TL'ye tekabül ediyor o nedenle vekillerimiz bu artışı almışlar. Ocak ayı sonunda kısmen aldılar. Şubat ayı sonunda da aldılar, bugün ya da kamu çalışanları ne gün maaş alıyorsa o gün alacaklar.

Yani yeni bir şey değil. Bir sendikacı arkadaş böyle bir çıkış yaptığı için konu oldu. Hepsi bu.

Başbakan "Bundan sonra" az alana çok, çok alana az 'Hayat Pahalılığı' yansıtılması için teknik çalışma başlatacağını duyurdu.

Yani vekil maaşı ile hayat pahalılığı karşısında eridikçe eriyecek, daha alt kademe kamu görevlilerinin maaşı ise hayat pahalılığı karşısında belki de öne geçecek ve gün gelecek memur ile vekilin maaşı eşitlenecek.

Bu da pek doğru bir yöntem değil gibi gelmiyor ama neyse. Kamu maaşları ile özel sektör maaşları arasındaki uçurumu hiç hesaba katmıyorum bile.

Gelelim asıl konuya.

Şimdi bazı vekiller, popülist bir yaklaşımla maaşlarının 900 TL'lik kısmını bir yerlere bağışlayacaklarını duyuracaklar. Hissediyorum.

Bunu yapmadan yazayım diyorum ki, sosyal medyada karşımıza malum Facebook tetikçilerinin klavyelerinden, "Bak ne kadar güzel insanlar. Gözleri gönülleri tok. Asgari ücrete gelen 190 TL'lik zamma karşılık 900 TL'lik artışı içlerine sindiremediler. Ne kadar iyiler" gibi ifadeler okuyup da canımız sıkılmasın.

Pepsi reklamındaki çocuk gibi, bunun üzerine popülizm yapmayı "Aklınızdan bile geçirmeyin"

Çünkü ne Pepsi Ceo'susunuz ne de Roberto Carlos.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.