II. Cumhurbaşkanı Talat'a bütün saygımla...

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

A- A A+

II. Cumhurbaşkanı Talat'a bütün saygımla...

II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın geçtiğimiz Pazar gecesi uykusu kaçmış olacak ki oturup köşe yazılarını falan okumuş. Statükonun ne denli büyük bir şey olduğu ve her yerde olduğu kanısına varmış.

Evreka Evreka diye bağırıp, Arşimet'in; 'suya daldırılan bir nesnenin hacminin, yapısal biçimi ne olursa olsun, taşırdığı suyun hacmi ile belirlenebileceğini bulduğu gibi' belki çırılçıplak sokağa fırlamamış ama sosyal medya alemine pijamaları ile dalmış.

Dalmış ve kendisinin de hissedar müsebbibi olduğu müşavirlik konusunda yazı yazanlara, fikir söyleyenlere çatmış ve en kolayını yaparak, Twitter üzerinden onları statükoculuk ile suçlamış.

Neymiş efendim müşavirlik konusunda adım atan hükümete basın başka yerden vurmaya başlamış.

Allah aşkına 200'e yakın devletten maaş alan müşavir ya da mevcut yasa ile görevden alınmaları halinde müşavir olacak olan kişi var. Bunların dörtte birini bu haktan mahrum etmek ve diğerlerine dokunmayıp statükonun devamını sağlamak, statükoyu değiştirecek bir adım mı sizce Sayın II. Cumhurbaşkanı?

Değil elbet. Bunu siz de pekala biliyorsunuz. Biliyorsunuz ama CTP iktidarında, doğru ya da eğri atılacak her adımı, zekanız ile çelişse de desteklemek gibi bir zorunluluk hissediyorsunuz demek ki.

Sayın II. Cumhurbaşkanı; bu konuda sayenizde üçüncü yazıyı da yazmak zorunda kalan bendeniz, müşavirliğin kaldırılmasına karşıyım. Kaldırılmasın.

Müşavirliğin KKTC'deki karşılığı, "Yan gelip yatan, işe gitmeyen, mümkünse devletten maaş alırken bir başka işle iştigal eden, devletin üst düzey kadrolarında bir süre bulunmuş ancak hükümet değişikliklerinde partilerin kendi yandaşlarına yer açmak için kenara itilmiş kimse" olabilir.

Ama doğru karşılığının bu olmadığını pekala siz de biliyorsunuz.

Ben müşavirlik kaldırılmasın derken, müşavirin aldığı maaşın karşılığını vereceği bir ortam hazırlansın ve azami ölçüde bu bürokratik hafızalardan, iş bilen insanlardan verim alınsın, çalıştırılsın diyorum.

50 kişiyi cezalandırarak, diğer müşavirlerin aynen hayatlarına asalak gibi devam etmelerini sağlamayı, çağın gerektirdiği, KKTC'yi müreffeh yarınlara götürecek, kamunun verimliliğini arttıracak ve kamu maliyesini büyük bir yükten kurtaracak bir adım olarak değerlendiriyorsanız, bu benim için sizinle ilgili büyük bir hayal kırıklığı olur.

Önerim çok basittir.

Müşavirlik devam etsin ama müşavir olanlar, devlete müşavirlik, ya da modern ifadesiyle danışmanlık yapsın. Kendileri için sağlanacak çalışma ortamında verimli bir şekilde mesai yapsın. Proje eksikliği nedeniyle her yıl alınamayan bir sürü hibe var mesela. Proje üretsinler ve devlet adına ilgili bakanın emrinde bunları takip etsinler.

İş bilen insanları evlerine göndermek ya da daha önce talimat verdikleri memurların altında bir göreve getirmek statükoyu değiştirecek bir adım olduğunda hâlâ ısrar ediyor, bu konuda eleştiri ve öneri getiren benim gibi insanlara da statükocu diyorsanız, bütün saygımla, Twitter'da yazdığınızın aksine susmanız daha doğru olacak gibi görünüyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.