Yaptıklarınız söylediklerinizden epey eksik

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

A- A A+

Yaptıklarınız söylediklerinizden epey eksik

Hükümet icraatlarında biraz eksiklikler görüyorum. Seçim süresince çok şey dinledik. Çok vaatler verildi ancak iş koltuğa oturup icraat yapmaya gelince yapılanlar biraz eksik gibi.

Müşavirlik meselesi örneğin.

"Müşavirliği kaldıracağız" demişti hükümet ortağı dört partiden üçü. Müşavirlik yasası Anayasa'dan dönmediği takdirde bile, müşavirlik kalkmış olmuyor. Yeni müşavir yaratılmasının önüne geçilmiş olacak evet ama Müşavirlik kalkmayacak.

Yani eksik.

Bet Ofisleri kapatılacak demişti, dörtlü koalisyonun iki numarası. Bunu öyle bir şiddetle söyledi ki inandık.

Ne oldu? Bet ofislerinin harçlarına bir miktar zam yaparak sayılarının azaltılmasını sağlamaya çalışıyorlar ve umut ediyorlar ki 15 tanesi eksilecek. Bet Ofisi sahiplerinin inisiyatifine bırakılmış yani. "İstediğimiz parayı veren bet ofisini çalıştırsın" deniyor.

Kapatmak nere yapılan nere?

O da eksik.

Gelelim döviz konusuna.

En eğlencelisi o sanırım.

Hükümet ortaklarının özellikle birisi. Bağıra çağıra bir önceki hükümeti dövmek maksadı bakımından, "Döviz yükselmelerine karşı biz çok şey yapabiliriz. Fiyat İstikrar Fonu var" gibi şeyler söyledi.

Ne oldu? Koskocaman bir hiç

İthal edilen mallar ülkeye girdikleri andaki kurdan sabitlenecekmiş.

Bizi salak mı zannediyorlar anlamadım. Zaten Türk Lirası kazanan insanlarımız ithal bir ürünü satın alacakları zaman, döviz karşılığı Türk Lirası'nı bulup buluşturup alıyor. Ülkeye girdiği zamanki Türk Lirası karşılığı meselesi zaten uygulanıyordu. Yani mal ülkeye girdiği andan itibaren satıldığı ana kadar olan döviz hareketliliğinden malı satın alanın etkilenmemesi ise amaç, devenin kulağındaki kene kadar etkisi olmaz. Bu da ithalatçı ya da satıcı fiyatlarını tüketiciye yansıtması için yapılan bu uygulamayla sağladığı fiyat avantajını cebine değil de tüketiciye yansıtırsa. Biliyorsunuz ki bunu denetleme şansınız da yok.

Yani demem o ki.

Bu da eksik.

"Yenişehir'deki yurt yapımını durduracağız. İptal edeceğiz" denmişti. Şimdi "Yatırımcı vazgeçti ama yine de yapılabilir" deniyor.

Buna eksik bile demek doğru olmaz.

"Hala Sultan ilahiyat Koleji'ni kapatacağız", "Örtülü ödenek mi? Asla" "Vatandaşlıkları iptal edeceğiz", "Kuyu açma izinleri ve Turistik T izinlerini iptal edeceğiz" söylemlerinden bahsetmiyorum bile.

Hükümete bir fırsat verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim ancak, daha kolları sıvayıp bismillah diyerek daldıkları işlerde verdikleri sözlerle, yapmak durumunda kaldıklarını görünce dayanamıyorum işte.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.