"Toplum bozuldu, böyle oldu" saçmalığı üzerine

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

"Toplum bozuldu, böyle oldu" saçmalığı üzerine

Herkes içini döksün, ya da daha doğru bir ifadeyle içindekilerini kussun diye bekledim.

Özellikle sosyal medyaya baktığımda zaten kusmuktan geçilmiyordu son birkaç gündür.

Evet Gönyeli'deki tüyler ürperten ve herkesin dengesini sarsan olaydan bahsediyorum.

Sosyal medyadaki kusmukların içerisinde, kendini psikolog, kriminolog, sosyolog, polis ve yargıç yerine koyanlar olduğunu anladık. Irkçı ve bana göre bu cinayetle eşdeğer dehşette olan ifadeler de gördük.

Kimileri bu korkunç olayın üzerinden bilinçaltına hitap eden siyasi mesajlar bile vermeye çalıştı.

Çoğunluk, hemen her zamanki gibi iğrençti anlayacağınız.

Ben ne elime kalem alabildim, ne de sosyal medyada duygularımı ifade edebildim.

Neden mi? Çünkü böylesine bir olay üzerine, asli görevim bu olmasına karşın, kendimde birçoğu gibi ahkam kesme gücünü ve yetkisini bulamadım. Her şeyden önce kurbanlara, ailelerine ve bu olaydan ciddi şekilde sarsılan toplumumuza bu saygıyı göstermek gerektiğini düşündüm.

Sosyal medyada yorum yapanların onda biri İskele'de minik Ercan'ın cenazesine, diğer bir onda biri de Tahir Usta'nın kine gidip birer Fatiha okusaydı, KKTC o anlarda durma noktasına gelirdi.

Yani, "Toplum bozuldu o nedenle bunlar oluyor" diye gevrek gevrek yorum yapan, yaşanan olaylara göre uygun uzmanlık gömleğini giyip klavyenin başına oturan arkadaşlar, bu korkunç ancak münferit olay ile ilgili siyaset yapmasınlar lütfen diyeceğim.

Sanki KKTC'de her an herkes çocuğunu kesmeye kalkışacak noktaya gelindi de Gönyeli'deki olayı "öz çocuk doğrama furyasının" başlangıcıymış gibi anlatmanın bir alemi yok.

Diğer taraftan da artık sosyal medyada dolaşan çocuklara, "Anneniz potansiyel katil" mesajı vermeye hiç gerek yok.

Olay çok acı ve hepimizi sarstı. Hastalar olduk. Dengemiz şaştı. Ancak bunu toplumsal bir şeye çevirmeye çalışmak dengemizi daha da sarsacak.

İngiltere'de yaşadığım dönemde BBC bir belgesel yayınlıyordu. Hala yayınladığını düşünüyorum. Arzu eden ve lisanı münasip olan Youtube'dan pekala da izleyebilir.

Belgeselin adı "Crimes That Shook Britain" yani Türkçe meali, "Britanya'yı Sarsan Suçlar"

Bu belgeselde konu edilen suçlar öyle hırsızlık, soygun, uyuşturucu falan değil elbet. Ülkeyi aynen Gönyeli'de çocuğunu bıçaklayarak öldüren annenin yaptığı KKTC'yi sarstığı gibi sarsması için sıradan olmayan cinayet ve çoğunlukla çocuklara karşı yapılmış kan donduran suçlar konu ediliyor.

Sosyal hizmetlerin en üst düzeyde olduğu, kriminoloji üstatlarının dünyaya bu alanda ilim yaydığı, kural ve kanunların herkes tarafından kabul edildiği, denetimin en üst düzeyde olduğu Britanya'da da Britanya'yı sarsan suçlar işleniyor. Bunlar ibret olsun diye belgesellere konu ediliyor. Bunların ender de olsa pekala olabileceği ile ilgili insanları eğitiyorlar. Ancak dönüp "toplum bozuldu. Allah belasını versin. Hadi sil baştan" demiyorlar.

Kısacası, olay toplumsal travma yarattı ancak olayın faili toplumsal bozulma falan değil. Olayın toplumla alakası yok.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.