Birileri şu KIB-TEK'in güncel hesaplarına bir baksın lütfen

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Birileri şu KIB-TEK'in güncel hesaplarına bir baksın lütfen

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)'in bir önceki yönetimi, evet o Ekonomi ve Enerji Bakanı tarafından kurumu zarara uğratmakla suçlanan var ya onlar, kurumu borçlandırmadan, elektrik fiyatlarına zam da yapmadan kurumu vergi rekortmenleri listesine sokmayı başarmış.

Ben ekonomiden falan anlamam.

Zaman zaman cebimdeki parayı bile yönetmekten aciz, sıradan bir adamım.

Ama herkes gibi, bir kurum ya da şirket kar ederse ancak vergi verdiğini bilirim.

KIB-TEK'in yeni yönetimi deli gibi zam yapıyor ve zır deli gibi de bankalardan borçlanıyor.

Zam yapınca haliyle tahsilat miktarı artıyor. Tahsilat oranından bahsetmiyorum. Tahsilat oranında sıkıntı yok. Akıllı sayaç sitemine geçilmiş, ödemeyenin elektriği cart diye kesiliyor. Kuzu kuzu gidip ödemek zorunda kalıyor. Tahsilat oranları yüzde 90'ların üzerinde. Bunun için de yolsuzluk şüphesi uyandırmak üzerine siyasetini bina etmiş ve icraat yapamıyor oluşunu, başkalarını hırsızlıkla damgalamakla örtmeye çalışan siyasi çevreler, bir sürü abuk subuk laflar etmişler ama olsun.

Zam yapınca her ay topladığınız para miktarı artıyor haliyle. Üstüne de neredeyse 200 milyon TL'ye varan bir borçlanma furyası içine girilmiş.

Tamam; diyeceksiniz ki, döviz ve petrol fiyatları arttı. Eski yönetim zamanında da mevcut yönetim zamanındaki kadar olmasa da, döviz ve petrol fiyatlarında artışlar olduğunu bir yana bırakacak olursak bir an için, bu ekstra topladığınız para ve bankalardan aldığınız borç ile oluşan para miktarından döviz ve petrol fiyatlarındaki artış çıktığı zaman geriye kalan para nerede?

Unutmayın ki, kurumlar vergisi ödemiş, altında sizin imzalarınız bulunan mali raporda karda olan bir kurum devraldınız.

Dedim ya bu işlerden anlamam. Ama aptal da değilim.

Sattığınız ürünün fiyatını arttırıyorsunuz, üstüne üstlük rekor miktarlarda borçlanıyorsunuz, önceki dönemlerde yapılan yatırımın "y"si yok.

Sonra da, "Bir önceki arkadaşlar kurumu zarara uğrattı, yolsuzluk var. Maliye Teftiş Kurulu gelsin, Sayıştay gitsin" gibi açıklamalar yapıyorsunuz.

Siyasi bir dürtüm yok inanın.

Olsa, "Oh be bunlar yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Ahali farkı görsün" derim.

Demiyorum.

Dürtüm sadece ve sadece 1000 TL elektrik parası ödemek zorunda kalan bir vatandaşın dürtüsüdür. Ve bu 1000 TL'lerin, bu borçlanma ve zamlarla daha da yükseleceğini hisseden bir vatandaş endişesidir.

Sözün özü, bir yerlerde yanlış bir şeyler var.

Zamlı tarifeden toplanan paradaki artış ile bankalardan alınan borç, döviz krizi ve petrol fiyatlarının yarattığı külfetin bayağı üstünde gibi duruyor.

2018 sonunda açıklanan bilanço bu sefer karlılığı daha da yüksek gösterirse o da fena. Kar amacı gütmeyen bir kurumu vatandaşın ensesinde boza pişirerek karını arttırmak da yanlış.

Ha, zarar varsa. O zaman işiniz zor çekeceğiniz var.

Bence birileri,hem de dışarıdan birileri şu KIB-TEK'in güncel hesaplarına bir baksın lütfen.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.