Bu teklifi kabul edeni elektrik teper

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Bu teklifi kabul edeni elektrik teper

  • Üç beş yıl sonra, sözleşmesinin sona ermesiyle hayatımızdan çıkarmayı planladığımız AKSA'yı daha sistemden çıkarmadan, yeni bir bağımlılık ile hem KIB-TEK'i hem de halk ile üreticinin en büyük gider kalemlerinden biri olan elektrik enerjimizi yine birilerine rehin verilmesi teklif ediliyor.

Geçenlerde bir yazı yazmıştım ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'na 1 milyar dolarlık bir güneş enerjisi sistemi satmak isteyen iki iş adamının kim olduğunu sormuştum.

Aslında sormamıştım. Onlar kendilerini biliyorlardı, haliyle ben de kim olduklarının idrakindeydim.

Yazının konusu tabi ki kimler oldukları değildi, ne yapmaya çalıştıkları ile ilgili idi.

Hatırlatma yapacak olursak, Amerika'da arazinin bol olduğu bir çölde kurulan ve güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren, çevreci ama çevreci olduğu kadar da yatırım miktarı çok yüksek, yatırım miktarı yüksek olduğu kadar da kullanmak zorunda olduğu arazi devasa olan bir sistemden bahsetmiştim.

O sistemi KIB-TEK'e satmak isteyenler şimdilerde yeniden piyasada. Edindiğim bilgilere göre geçtiğimiz birkaç gün içerisinde KIB-TEK'e bu konuda bir sunum yapılmış bu arkadaşlar tarafından. Öncesinde de bakanlık bu sunumu dinlemiş.

KIB-TEK'in cebinden bir kuruş çıkmadan yatırım yapılacak vaadi ile sistemin ne kadar yeşil ve ne kadar modern olduğunu anlatıp durmuşlar.

Haliyle 1 milyar dolarlık sistemi bedavaya yapacak halleri yok. Ne kendileri ne de temsil ettikleri uluslararası şirket bir çıkarları olmasa bu işe neden girsinler? Girmezler elbet.

Elektrik tellerine konan kuşlarımın bana aktardığına göre, bu iş adamı ikilisinin KIB-TEK'e teklifi aynen AKSA'ya yapıldığı gibi 25 yıllık alım garantili bir sözleşme ile bu sistemin KKTC'ye kurulması.

Yani bir başka ifadeyle üç beş yıl sonra, sözleşmesinin sona ermesiyle hayatımızdan çıkarmayı planladığımız AKSA'yı daha sistemden çıkarmadan, yeni bir bağımlılık ile hem KIB-TEK'i hem de halk ile üreticinin en büyük gider kalemlerinden biri olan elektrik enerjimizi yine birilerine rehin verilmesi teklif ediliyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı dün bütçesinin görüşüldüğü Komite Toplantısı'nda enerji üretiminde yakıtın çok yüksek miktarlarda olduğunu ifade etmesi ve bir değişimin gerekliliği üzerinde durmasının, sözüne ettiğim iki işadamına göz kırptığı anlamı çıkarmıyorum katiyen. Temennim konvansiyonel solar enerjinin takviye edilecek mevcut sisteme ek olacağını kastettiği şeklindedir.

İki iş adamının, KIB-TEK'in şu andaki üretim maliyetlerinin kilowatt başına 2-3 euro cent üzerinde bir teklif verdikleri de söyleniyor.

Yani Amerikalılarla, bir iki deli Arap şeyhi dışında kimsenin ilgi göstermediği bir sistem olan CSP (Concentrating Solar Power) ile üretecekleri elektriği, dizel jeneratör ya da diğer yöntemlerle üretilenden daha yüksek fiyata 25 yıl boyunca bize satmayı teklif ediyorlar.

Bilemiyorum ama bu sistem ile üretilecek elektrik hepimizi çarpar ama en çok bunu kabul eden otorite kimse onu çarpar. Ya da bizim Kıbrıslı ifadeyle "teper".

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.