Karanlığın aydınlığı için bulun!

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Karanlığın aydınlığı için bulun!

Karanlığın aydınlığı için bulun!

Biliyorum o karanlık gecede yaşanan felaketin tek nedeni yolların aydınlatılmamış olması değil elbette.

O dört fidan, sadece, aylardır; belki de yılı aşmış bir zamandır süs olarak duran arızalı yol aydınlatmaları nedeniyle ecellerine gitmediler belki.

O yol pırıl pırıl aydınlanmış olsa tehlikenin büyüklüğünü göremezdi o genç sürücü belki. Kendini ve arabasında seyahat eden arkadaşlarını bir ihtimal kurtaramazdı.

Yol aydınlık olmuş olsa yoldan akan suyun ne denli güçlü olduğunu da belki de fark edemezdi.

Ama ya durum öyle değilse.

Ya yol aydınlık olsa, önünü rahat rahat görüyor olsaydı bu tehlikeden kendini ve arkadaşlarını koruyabilmiş olsaydı…

Yoldaki ışıklar pırıl pırıl yanıyor olsaydı belki de durumun vahametini anlayıp durumu görür görmez, bariyer olan bir yere sığınacaktı.

Şimdi bunları konuşmak için çok geç. Bunu kimse de bilemeyecek.

Çıkacak olan rapor istediği kadar "Gençlerin yol karanlık olduğu için bu felaketi yaşadılar ya da yolun karanlık olmasının felaketle ilgilisi yok" diye yazsın. Hiç önemli değil.

Bu durum o yolda ışıklandırma sisteminin olduğu ancak uzun bir süredir bir kablo arızası nedeniyle ışıkların yanmayıp yolun karanlıkta olduğu gerçeğini değiştirmez.

Biraz araştırdım. "Neden karanlıktı? Neden o ışıklar yanmıyor?" diye sağa sola sordum.

Sordukça ülkenin başka anayollarındaki bazı ışıklandırmaların da arızalı olduğunu öğrendim.

Hem de önemli ve kazaların sıklıkla yaşandığı noktalar.

Ölüm ile neticelenen kaza olup olmadığını bilmiyorum oralarda henüz. Bakmak lazım ama neticede "ışıklandırma var ama yanmıyor" gerçeği oralarda da yüzümüze çarpıyor.

Kim bunun sorumlusu? Diye sordum emin olmak için. Öyle kişi falan aramıyordum. "Katil şu katil bu" diye damgalama yapmak gibi bir niyetim yok elbette.

Makam arıyorum.

Anayolların aydınlatılmasının sorumlusu yolların sorumlusu olan Karayolları Dairesi imiş. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı bu dairede bu arızaları giderecek bilgi veya teçhizat olmadığı için devletin bir diğer kurumu olan Elektrik Kurumu ile bir protokol çalışması yapmış.

Bütün ülkeyi aydınlatmak için gerekli para yaklaşık olarak 500 bin Sterlin civarında.

Öyle gözünüzü korkutmasın. Girne'de bir havuzlu villa parası.

Kıb-Tek'in envanterinde bu onarım için gerekli malzeme olsa Bakan talimat verir, depodan malzeme alınır arıza giderilir belki ama öğrendiğim kadarıyla Kıb-Tek'in stoklarında bu tamir için gerekli malzeme yok. Çünkü günlük olarak kullandığı bir tür değil.

O nedenle Ulaştırma Bakanlığı bir protokol ile bu işi Kıb-Tek'e devretmeye hazırlanıyor ancak bir türlü bütün ülkedeki yanmayan yol ışıklandırmalarını tamir için gerekli 500 bin Sterlini bulamamış. Ya bulamamış ya da öncelikleri arasına almamış.

Neticede bazı önemli yollar ve tehlikeli kavşaklar bir türlü bitmeyen arızalar nedeniyle karanlık.

Bu karanlığın aydınlık olması için 500 bin Sterlin mi lazım?

Bulun kardeşim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.