Bravo Erkut

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

A- A A+

Bravo Erkut

Bravo Erkut

Tarım Bakanı Erkut Şahali çok eski dostumdur. İstanbul'da üniversite yıllarında ben hem öğrencilik yapıp hem gazetecilik işlerine ufak ufak dalmaya çalışırken, o da öğrencilik yapıp ÜTK'da siyasete kendini ısıtıyordu. Hukukumuz neredeyse 30 yıllık.

O nedenle rahat rahat Erkut diye hitap edebiliyorum.

Hep söylenir ya. Süt üreticisi ile Hellim imalatçısı aynı kişi ya da kurum olunca, hayvanlarından sağdığı sütü Süt Kurumu'na atıyorum 2 TL verip sonra aynı sütü 1 TL'ye geri alıp hellim ya da peynir üretiyordu.

Bu ülkede ciddi ve dillerle destan bir anomali yaratan durum ile devasa süt üreticileri kurdukları tezgah ile kendi ürettikleri sütü pahalıya satıp, ucuza geri almak gibi saçma sapan bir düzen vardı.

Çok şükür ki Tarım Bakanı Erkut Şahali geçtiğimiz gün yaptığı düzenleme ile buna son verdi de derin bir oh çekerken, bu bizimle dalga geçilmesine neden olan duruma son verdi.

Bravo diyorum.

Eskiden ne kadar ürettiğine bakmaksızın aynı teşviki alan süt üreticileri arasında herhangi bir ayırım olmaması, ayırım ve uçurumun büyüğünü yarattı maalesef.

Şimdi ise 2 bin litre'ye kadar süt veren üretici devletten 40 kuruş destek alacak. Yani sütünün litresine 2 lira 40 kuruş alacak.

2 bin ile 4 bin litre arasında süt üreten üretici 18 kuruş destek ile 2 Lira 18 kuruş alacak.

4 bin ile 6 bin litre süt veren ise artık 9 kuruş destek alacağından 2 Lira 9 kuruş litre başına almış olacak.

6 bin litreden fazla verenler ise 6 bin litreye kadar 9 kuruş, fazlası için ise hiç destek almayacak.

Bütün bu üreticiler ise eğer sütü ürünü üretiyor ve Süt Kurumundan süt alıyorlarsa da 2 Lira 8 kuruş'tan alacaklar.

Bu konuda birileri bağıracak eminim.

Hatta onları da isim isim şimdiden sayabilirim.

Ama bunca yıldır küçük üretici ile devasa üreticilere verilen teşvik ve desteğin aynı oranda olması komedisinden kurtulduk ya, bence buna sevinip bağıranlara kulak tıkamak şart.

Desteğin ilelebet olduğu garip ülkemizde, büyümesi için destek verilen işletmeler büyüdükçe, destekleri daha fazla çekip daha da büyüyorlar. Büyüdükçe de küçük olup büyümek isteyenlerin destek pastasındaki payını küçültüp, büyümelerine engel oluyorlardı.

Bence birçok sektöre verilen destek ile reel gelirlerinin birbirlerinden ayrılması ve gelir desteğinin gelir gibi görülmemesi lazım.

Suni bir şekilde şişen ve teşvikler ve destekler ile ekonomik akıldan yoksun bir şekilde gelişimine devam eden sektörlerimiz ne yazık ki çok.

Erkut Şahali bunlardan birine bir neşter vurmuş durumda. Cerahat akacak ve bir nekahet döneminden sonra işler normale dönebildiği ölçüde dönecek.

Doğru yöndeki cesur adımı için kutlarım.

Bravo Erkut.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.