Facebook hariciyecileri

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Facebook hariciyecileri

Bu ülkenin neyini seviyorum biliyor musunuz?

Aslında pek de sevdiğim söylenemez ya, ama lafın gelişi seviyoruz diyelim.

Herkesin her konuda en üst düzeyde uzman olması.

Trafik azası olur, herkes trafik uzmanı.

Elektrik ile ilgili bir mesele olur, bir ülkede bu kadar Elektrik Yüksek Mühendisi nasıl barınır diye düşünmeye başlarsınız.

Biraz fazla yağmur yağdı, meteoroloji uzmanının bini bir para.

Seçim yaklaştı mı, her hanede bir siyasal iletişim uzmanı ile bir siyaset bilimci mutlaka vardır. Hatta o kadar çoklar ki, civar ülkelerin bile seçim işlerine müdahil olmak durumunda kalırlar.

Döviz fırladı mı, yolda ekonomiste çarpmadan yürüyemez hale gelirsiniz.

Bir yerde bir inşaat kalkar, evvelki gün ekonomi ile ilgili uzman görüşleri ile ahaliyi aydınlatanlar, bu sefer ya mimar, ya inşaat mühendisi ya da çevre mühendisi oluverirler.

YÖDAK açıklama yapar, anında cübbeler giyilir ve Rektör edasıyla ülkenin Yüksek Öğrenim sorunlarını tartışmaya başlarlar.

Diplomaside de durum aynı.

Herkes diplomat bu anasını sattığımın memleketinde.

Dışişleri Bakanı çıkıp, AB içinde iki devletli çözüm" diye bir laf atar ortaya. Seyredin cümbüşü.

Memleket anında diplomat kaynar.

Klavyenin başına geçen "hariciyeciler" BM Daimi temsilcisi edasıyla ahkam keserler.

Olurdu, olmazdı.

Dışişleri Bakanı'nın söylediğini çürütmek için akla karayı seçerler.

Belki Dışişleri Bakanı ya da Başbakan bunu, masanın karşısında bulunanlara aba altında sopa göstermek için ortaya atmıştır. Belki taktik gereğidir. Belki karşı tarafı masaya dönmeye, ya da Federal çözüm üzerine mutabık kalmaya ikna için bir müzakere taktiğidir. Ya da gerçekten halkın yetki verdiği bir kişi ya da hükümet olarak bunu istiyordur.

Ama olmaz. Herkes müzakereci ya içine ettiğimin ülkesinde, mümkün değil.

Bir "diplomatımız" facebook üzerinden yaptığı diplomatik mütalaasında bu fikrin nasıl olmayacağını dalga geçerek anlatır. Hemen akabinde bir diğer "Daimi temsilcimiz" ise karşı saldırıya geçerek, facebook üzerinden ahkama dahil oluyor.

Zannedersiniz ki, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcileri Whatsapp grubudur.

Normalde tek parça halinde müzakere etmek durumunda olduğumuz muhataplarımız ise, "Peee bunlarla tartışmaya kavga etmeye gerek yok ki. Onlar zaten birbirilerini yiyorlar. Onlar kendi aralarındaki müzakereyi sonuçlandırsınlar. Sonra gerek kalırsa biz bakarız" demiyorlar mı sanıyorsunuz.

AB içinde iki devletli çözüm olur mu? Sanmam.

Ama buradan hareketle, bundan başka bir şey çıkarsa da şaşırmam.

Bizdeki Federalistler'in bu konuda obsesif olduğunu zaten biliyorduk. Hatta "Ortodoks Federalistler" diye bir tanımlama yanlış olmaz. Ancak, Kıbrıs'ta federal bir çözüme karşı olan ekip için de farklı bir değerlendirme yapamayacağım. KKTC'nin tanınacağı ütopyası ile ömrünü çürütenler ile Kıbrıs'ta Federal bir çözüm olacağı inananlar aynı kategoride benim gözümde.

Yeni fikirler lazım. Hem de çok hızlı bir şekilde ortaya çıkacak, olgunlaşacak ve bizi bir yerlere götürecek fikirler lazım.

Diyeceksiniz ki, KKTC'nin "Facebook Hariciyesi" bu işi çözebilecek ve Kıbrıs sorununda ilerleme sağlayabilecek diplomatik bilgi birikim ve uzmanlığa sahiptir.

Sonra da, "Ortodoks federalistlere" ve "ütopik tanıtmacılara" bakıp, ağlanacak halimize kahkahalarla güleceksiniz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.