100 günü yapmasaydınız biz 300 günü beklerdik

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

A- A A+

100 günü yapmasaydınız biz 300 günü beklerdik

Hükümet 'gelenektendir' diyerek bir 100'üncü gün basın toplantısı düzenledi. Bana göre hataydı ama muhafazakar olmak gelenekçiliği beraberinde getirdiğinden olsa gerek Sayın Başbakan ya da onu yönlendirenler bu konuda ısrarcı oldular ve toplantı gerçekleşti sanırım.

Halbuki bence çok daha doğru olan Başbakan'ın kısa bir açıklama ile "Ben 100'üncü basın toplantısı yapmayacağım. 300'üncü gün basın toplantısı yapacağım. Zaten Türkiye ile bir önceki hükümetin bozduğu ilişkileri düzeltmek 100 günümüzü aldı" deseydi daha anlaşılır olurdu ve kimse de kendisini eleştirmezdi.

Basın toplantısının başında zaten Sayın Tatar kendilerinin göreve gelmesinin hemen akabinde Meclis'in tatile girdiğini ifade etti ancak çok icraat yapılmış gibi bir de hava yaratmaya çalıştı.

Ankara ile geçtiğimiz hükümet döneminde darmadağın olan ilişkileri toparlamak için zaten 100 günden fazla zaman gerekiyordu. Öyle de oldu. Daha geçen haftalarda Ankara ziyareti ile enkazın bir kısmı kalktı ve kaynak akışının sağlanması talimatı verildi.

Bu nedenle bu hükümetten 100 gün içinde elle tutulur icraat beklemek zaten insafsızlık olur.

Hal böyleyken neden 100 gün toplantısı yapılır anlamam mümkün değil.

Hükümetin 100 günlük süre içerisinde icraat diye anlattıkları arasında 'wow' etkisi yaratacak pek bir şey bulamadık doğrusu.

Bunun için de hükümeti eleştirmiyorum, eleştiren de insafsızlık etmiş olur. Tek eleştirim neden icraat olmadan icraatın anlatıldığı bir basın toplantısı yapma zorunluluğu hissedip, kendinizi eleştiri oklarının hedefine oturtuyorsunuz.

Basın toplantısında dağıtılan kitapçığın 300 hedefleri iddialı mesela. O nedenle keşke bu toplantı 300'üncü güne bırakılsaydı dedim.

Orada konan iddialı hedeflerin yarısı bile hayat bulsa, büyük alkış alacak bir 300'üncü gün basın toplantısına ev sahipliği yapabilirdi bu hükümet diye düşünürüm.

Misal Girne Ortaokulu'nun tamamlanması, yeni tiyatro binasının inşasına başlanması, iç borç ile ilgili ilk kez KOOP-Bank ile protokol imzalanması, sosyal konut projesinin temelinin atılması, yeni cezaevinin hizmete açılması, yeni vatandaşlık yasasının Meclis'ten geçirilmesi, Lefkoşa Kuzey Çevreyolu ile Girne Batı Çevreyolu'nun projelerinin tamamlanması, enterkonnekte sistem ile ilgili ihale süreçlerinin tamamlanması, Girne Antik Liman yenilmeme çalışmalarının tamamlanması, 245 kilometrelik içme suyu altyapı projelerinin tamamlanması, Genel Sağlık Sigortası'na geçiş, Yeni Kamu Görevlileri Yasası'nın hazırlanması, Maraş envanterinin tamamlanması ve politikanın netleşmesi gibi icraatların tamamlandığının anlatıldığı bir 300'üncü gün basın toplantısına ben zevkle katılır, gazetecilerin yapmadığı bir şey olduğunu bildiğim halde ayakta alkışlarım.

Bana göre bu 100 gün basın toplantısı olmamış.

"Hükümet 100 gün geçti bir şey yapamadı" şeklinde bir eleştiri yöneltmiyorum. Ama eleştirenler elbette olacak çünkü bu basın toplantısı ile bu fırsat verildi.

100 günde bu ortamda bir şey yapılması zaten pek mümkün değildi.

Sadece bir şey yapılamamışsa, 100 gün geleneğini sürdürüp, içinde itfaiyeci diploması ve Ankara ziyaretinin icraat gibi yansıtıldığı bir 100 gün basın toplantısı yapmasaydınız keşke diyorum.

Bu ahali iyi ve hayatı değiştirecek icraatları dinlemek için 200 günü daha seve seve beklerdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.