Consigliere'i reddedilen Don Guterres ne diyecek?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

Consigliere'i reddedilen Don Guterres ne diyecek?

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, elde etmek istediğini edemeyince, 19.00'da sona eren resepsiyonun ardından 20.00'de kalkan uçakla New York'a doğru hareket etmesi bana başka bir şeyi hatırlattı.

Aklıma, Mario Puzo'nun müthiş romanından uyarlanan Baba filmdeki bir sahne geldi. Baba'nın consigliere'si Tom Hagen, Hollywood'da büyük bir yapımcıya Baba'nın, vaftiz oğluna bir filmde başrolü vermesi için rica etmeye gitmişti. Yapımcı Baba'nın ricasını reddedince, Hagen hemen havalimanına gitmek istediğini ve 'Baba kötü haberleri hemen almak ister. O nedenle hemen gitmeliyim' der.

Şimdi Lute de öyle bir şey yaptı. 19.00'da resepsiyon bitti. Lute 20.00'de kalkan uçaktaydı.

Don Antonio'ya kötü haberi erken vermek gerekirdi.

Kıbrıslı Rumların, "Müzakereler başlasa da olur başlamasa da, başlarsa da ilelebet devam etsin, Denktaş gitsin, Talat gelsin, Eroğlu gitsin, Akıncı gelsin, Ahmet gelsin, Mehmet gitsin. Biz Cumhuriyet onlar kabile olarak yaşamaya devam etsin. Müzakere eder gibi yapalım, sonuca da gitmeyelim. Yüzyıl daha sürecekse de sürsün. Hatta tercihimiz 200 yıldır" şeklindeki tutumuna Baba bu sefer ne diyecek acaba?

Consigliere'i Bayan Lute, New York'a varır varmaz, raporunu verecek. Don Guterres de kararını verecek.

Don Corleone, temsilcisini gönderdiği halde ricasını küstahça reddeden yapımcı Jack Wolt'a Hartum adlı paha biçilmez yarış atının kafasını kestirip yatağının içine yerleştirmişti.

Don Guterres, Consigliere'sini benzer bir küstahlıkla reddeden Anastasiades ve teşkilatı için ne yapar bilmiyorum. Evet, Anastasiades'in yatağının içine yarış atı kafası bırakmaz.

Ancak niyetinin pek temiz olmadığı her halinden anlaşılan Anastasiades ve Güney Kıbrıs için artık BM bir şeyler düşünmeli bence.

Adamlar ısrarla,"Müzakerelerin ucu açık olacak ve istersek daha önce anlaştığımız noktalardan da geri adım atıp değişiklikler yapabiliriz" diyorlar.

Geçtiğimiz Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile bu yıl Eylül arasında geçen zamana bakarsanız arada çok şeylerin değiştiğini, özellikle bölgedeki ikili ve çoklu ilişkilerin yeniden düzenlendiğini ve bilhassa Doğu Akdeniz'deki uluslararası siyasetin yeniden şekillendiğini görürsünüz.

Yani BM Güvenlik Konseyi eski Güvenlik Konseyi değil, Rusya eski Rusya değil, Çin eski Çin değil, İngiltere eski İngiltere değil.

Yani o masanın etrafına oturacak babalar, bana göre aynen Godfather filmindeki gibi 1940'lar New York'una uyuşturucunun gelmesiyle, oluşan yeni durumun zorunlu hale getirdiği yeni paylaşım gibi, Doğu Akdeniz'e gelmek üzere olan gazı paylaşmak üzere alıştığımız denge kalıbını dışına çıkma ihtimalleri yüksek.

Sollozo, Mclausky ve Woltz hesaplarını yapadursunlar, ben Don Guterres ve masanın etrafına toplanacak babaların bu sefer taşların yer değiştirmesi kararı almaları gerektiğini düşünürüm.

Ben her şeyden çok Consigliere'si küstahça reddedilen Don Guterres'in kararını merak ediyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.