Serdar Denktaş niye istifa eder?

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.84

$

6.86

A- A A+

Serdar Denktaş niye istifa eder?

Bazen öyle günler olur ki, "Yahu nereden çıktı bu" dersiniz hiç beklemediğiniz anda yaşanan gelişmeler için. Yani herkes bir tarafa bakarken, ya da herkes bir gündem ile meşgulken aniden bazı olaylar, kafaların hep birden diğer tarafa dönmesine neden olur.

Dün bu tarif ettiğim olaylardan bir tane gerçekleşti.

Ahali, Cumhurbaşkanlığı'ndaki yuvarlak masa toplantısı, Mevlüt Çavuşoğlu'nun demeçleri, Maraş ziyareti, konsolosluk açma haberi gibi konulara konsantre olmuşken, Serdar Denktaş'ın Demokrat Parti Genel Başkanlığı'ndan ayrıldığını açıklaması, boyun çatırtıları her yerden duyulacak sertlikte kafaların o tarafa dönmesine neden oldu.

Boş verin dünü bugünü, Demokrat Parti kurulurken partinin Genel Başkanlığı koltuğunda Hakkı Atun'un oturduğu kısa sürede bile DP, Serdar Denktaş demekti, Serdar Denktaş da DP demekti.

O yüzden bu işe,'Kıbrıs Türk siyasetinde bir devrin sonu' tanımlaması yapmak asla abartılı bir şey olmaz.

Peki Serdar Denktaş neden DP Genel Başkanlığı'ndan istifa eder?

Aslında sorulması gereken ve cevap aranması şart olan soru bu.

Serdar Denktaş'a sorsak siyasetçi olması hasebiyle, lastik gibi sünebilecek bir yanıtla geçiştireceği, BRT'de yaptığı açıklama ile anlaşılacağından, bu konuda siyasi yorum yapmak artık mübah.

Bu yazının da esbab-ı mucibesi de odur.

Serdar Denktaş neden istifa eder?

"Bir önceki kurultayda bu son adaylığım demiştim" yanlış cevap.

Çünkü daha önce de onu söylemiş ama yeniden aday olmuştu.

"Konu Cumhurbaşkanlığı değil" yanlış cevap.

Çünkü konu tam da Cumhurbaşkanlığı seçimidir.

Şimdi iki seçenek var.

Serdar Denktaş Nisan 2020'de Cumhurbaşkanı adayı olacak. Bu süre içerisinde parti işleri ile meşgul olmayıp kafasını rahatlatacak. Sonra da Demokrat Parti Genel Başkanı sıfatı ile giremeyeceği yerlere sağın Denktaş soyadlı, federasyonun artık Kıbrıs'ta çözüm için geçerli bir çözüm modeli olmadığını zikreden, bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olarak girip seçim çalışmalarına hız verecek. Ulusal Birlik Partisi'ndeki Cumhurbaşkanı adayı belirleme konusundaki dağınıklıktan da faydalanarak, biraz da sağda birlik mesajı vererek Akıncı karşıtı oyları konsolide etmeye çalışacak. Soyadının prestijine, siyasi tecrübesini de katarak Cumhurbaşkanlığı yarışına Kasım itibarıyla resmen ama çok daha öncesinden dahil olacak.

İkinci seçenek ise Serdar Denktaş, Kasım sonuna kadar, Demokrat Parti Genel Başkanlığı kimliğinden arınmış bir şekilde yine o kimlikle giremeyeceği ortamlara girecek ve zemin yoklayacak. Bu zemin istediği gibi çıkmaz ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinde şans görmezse bu sefer daha uzun soluklu bir strateji izleyecek ve bir 'Mustafa Akıncı' yapacak.

Yani aynen Akıncı gibi siyasetten çekilecek. Kendini bir süre unutturacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacak. Olayları veteran bir siyasetçi edasıyla uzaktan izleyecek. Hatta bir süre de belki yurtdışında yaşayacak.

Ara sıra memlekete gelip, meraklı bir gazetecinin ısrarlarına dayanamayıp memleket meseleleri ile ilgili ender demeçler verecek.

Sonra 2023 sonlarına rölantide götürdüğü siyasi çalışmalarında vites büyütecek. 2024 başında da aynen Akıncı gibi sahaya inecek ve 2025 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlü bir aday olacak.

İkinci seçenek sabır ister. Serdar Denktaş'ın sabrını biliyoruz. Ancak konjonktürü 6 yıl öncesinde kestirebilme yetisi ister. O da Serdar Denktaş'ta değil kimse de yok.

Neticede Serdar Denktaş'ın, Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için DP Genel Başkanlığı'ndan istifa ettiği sonucu ortaya çıkıyor. Soru şu. Hangi seçimde?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.