İnsan olan kız kardeşini döver mi?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

A- A A+

İnsan olan kız kardeşini döver mi?

Düşünün, işiniz insanlara yardım etmek. Onların her türlü kahrını çekmek. Gerektiğinde ailelerinin bile yapmak istemediklerini hastalar için yapmaktır. Bunu uzun saatler boyunca yapmak durumundasınız. Sağlıklı ve sorunsuz insanlarla değil, her gün hasta ve sorunları olan insanlara hizmet ediyorsunuz. Yani yüzü gülen, mutluluk saçan insanlar değil, çoğunlukla endişeli, hasta olduğu için haliyle mutsuz kişilerledir işiniz.   

Maaşınızı alıyorsunuz evet ama yaptığınız fedakarlığın karşılığında cılız kalıyordur mutlaka. Ama işinizi seviyorsunuz ve yardım ettiğiniz hastaların yüzündeki, “sağ ol kızım” diyen ifade size yetiyor.

Hasta halinden anlamak, ona şefkat göstermek, moralini yüksek tutmak işleriniz arasında. 

Doktorlar gelip bir bakacak, muayenesini yapacak. Yatağın ayakucundaki çare dedikleri tabelaya ilaçları ve yapılması gerekenleri yazacaklar, sonrası sizde. Bütün gün ve bütün gece. 

Ağlayanı teşkil etme, acı çekenin ağrısını dindirme, şikayetini dinleme; hepsi sizde. 

Evet, siz bir hemşiresiniz.

Geçenlerde hafif bir göğüs ağrısı şikayeti ile gittiğim Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde doktorların tedbir-i endişeleri nedeniyle geceyi Kardiyoloji Yoğun Bakım servisinde geçirdim. 

Arızalı birisi olduğum için, kendi yatağım, TV açık bir şekilde evimin salonundaki kanepe ya da yıldızları 3’ten fazla olan bir otel yatağı değilse uyumam mümkün değil. O gece de mümkün olmadığı için en iyi yaptığım işi yapıp etrafı gözlemledim. 

Yaklaşık 8 kişi yatıyorduk. Çoğu yaşlı. İnleyenler, ağlayanlar, aşırı hassasiyet gösteren hastalar vardı. Şikayet edenler, kızanlar da vardı. Tuvalete gitmek için kalkmaması gerektiği halde kalkmak isteyenler mi ararsınız, ağrı kesici iğne yapıldıktan 3 saniye sonrası ağrısı dinmediği için çıngar çıkaranlar. 

Bir de tabi ki yoğun bakımda hastasını ziyaret etmek isteyen ancak yasak olduğu ile ilgili kuralı dinlemek istemeyen hasta yakınları. 

Yaklaşık 13 saat kaldım orada. Üç vardiya hemşire ekibi değişti. Hepsi çok ilgili, güler yüzlü, işlerinin ehli ve işlerini çok sevdikleri her hallerinden belli üç vardiya hemşire gözlemledim. 

Tam da yukarıda tarif ettiğim gibiydiler.

O hastaları rahatlatmak, ihtiyaçlarını gidermek gibi bir sorumluluğum olmamasına rağmen sinirlerim bozuldu.

Düşünün ki hemşireniz ve işiniz bu insanların her türlü sorunu gidermek ömür boyu icra edeceğiniz mesleğiniz olsun.  

Hastanenin altyapısı ve ekipmanlailgili yazacak çok şey var olumsuz anlamda ama hemşire gücümüz ile ilgili teşekkür, takdir ve minnet dışında söyleyecek hiçbir şey yok ve olamaz. 

Neden mi bunları yazıyorum durup dururken diyeceksiniz. 

Hemen izah edeyim. Dün gerçekten canımı sıkan bir açıklama okudum. 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hastanede hasta yakını tarafından şiddet gören bir hemşire ile ilgili feryat ediyordu açıklamasında. 

Bir hemşireye neden el kalkar? Bunu anlamakta güçlük çekerim. Anlamaya çalışırken de sinirleniyorum doğrusu. 

Yardım etmekten, hastayı rahatlatmaya çalışmaktan başka bir gailesi olmayan bu sağlık sektörünün ağır işçilerine, hasta yakınlarının değil sözlü ya da fiziksel şiddet göstermesi, kaşlarını çatması bile sindirebileceğim bir şey değil.  

Bengihan da sindirememiş ki bu açıklamayı yapmış ve bana göre de son derece haklıdır.

Hemşirenin bir başka kelime anlamı da kız kardeştir. Buna bildiğimiz hemşirenin anlamını da kattığınız zaman, “hastaya ilgi ve şefkat gösteren kız kardeş” anlamı ortaya çıkar.

İnsan böyle bir kız kardeşi döver mi?  İnsan olan dövmez elbette.

Güven Bengihan’ın tepki gösterdikleri insan değil sonucu buradan rahatlıkla çıkabilir ancak kız kardeşlerimiz bu insan olmayanlardan koruyacak bir mekanizmanın derhal kurulması ve bu insan müsveddelerine de gerekli cezanın erken ve sert bir şekilde verilmesi gerektiğini düşünürüm. 

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.