Tatar'a Meclis Başkanlığı çok yakışır

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.57

$

6.77

A- A A+

Tatar'a Meclis Başkanlığı çok yakışır

Yazının başlığına bakarak, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminden ciddi derece kötü bir sonuç alacağı ve hemen akabinde partinin yetkili kurullarının toplanarak, istifasını isteyeceği, seçimli bir Kurultay yapıldıktan sonra UBP Genel Başkanlığı’na ciddi şekilde hevesli buradan adını saymayacağım birkaç vekil ile yapılacak pazarlıktan sonra Ersin Tatar’ın Meclis Bakanlığı görevine fit olup, Genel Başkanlık görevini devredip, 002’den 001’e terfi etmeye razı olacağı ile ilgili bir senaryo yazdığımı düşünmeyin sakın.

Yok öyle bir şey. Bazılarının aklında olduğunu biliyorum ama bu yazının konusu o değil.

Dün yazdım ve Meclis çalışmalarındaki gayrı ciddi ve üretkenlikten uzak çalışma şeklini beğenmediğimi, memnun olmadığımı ifade etmiştim.

Meclis’i izlerken Başbakan Ersin Tatar’ın eski İngiltere günlerinden kalma bir özlemle meclis kürsüsünden, Britanya Avam Kamarası’nda Meclis Başkanı’nın parlamentoda düzeni ve sessizliği sağlamak için yüksek sesle “border” diye bağırmasından esinlenerek, defalarca “order” diye seslenerek, kendine sorulan soruya yanıt vermeyen milletvekillerini sessizliğe davet etti.

Tabi bu İngiliz siyasi geleneğine bir de Kıbrıslı motif katarak, “order” şeklindeki seslenişlerine, “Order be gardaş” ifadesini de eklemesi hoş oldu diyebilirim.

Britanya Meclis Başkanı John Bercow’un ünü bu konuda uluslararası sınırları aştığından olsa gerek ki bizim Başbakan da “Order” furyasına dahil oldu. Sosyal medya konusundaki becerileri ile bilinen Ersin Tatar’ın Bercow videoları izlediğini düşünüyorum. Düşünüyorum çünkü ben de büyük bir keyifle bir meclisin nasıl çalışması gerektiğinin güzel bir örneği olarak izliyorum. İngiltere’de yaşadığım dönemlerde de Avam Kamarası’nı ziyaret edip, TonyBlair hükümetinin Irak savaşına ABD ile birlikte katılmak konusunda yaşanan hararetli çalışmaları yerinde izleme fırsatım oldu. Gerçekten büyüleyiciydi.

John Bercow’un İkinci Dünya Savaşından beridir en uzun görev yapan Meclis Bakanı sıfatı ile geçtiğimiz aylarda istifa etmesi üzerine İngiltere Avam Kamarası’nda oturumlar eski renkliliğinde değil ama ağırlığı ve ciddiyeti yerli yerinde.

Yeni seçilen SirLindsayHoyle’un Meclis Başkanı olarak seçildiği gün gelenekleri ile ünlü Britanya Avam Kamarası ile ilgili yeni ve son derece ilginç bir geleceğin varlığını öğrenmiş oldum.

Bir Milletvekili olarak Parlamento Başkanı seçildiği gün, kendi partisinin milletvekilleri tarafından sürüklenerek Meclis Başkanlığı kürsüsüne götürülür. Bu gelenek Britanya’nın mutlak monarşi ile yönetildiği dönemlere uzanır. Meclis Başkanı’nın o dönemdeki görevleri arasında parlamentonun kararlarını Kral’a iletmek de vardı. Kral bu kararlardan bazılarının beğenmemesi, zaman zaman Meclis Başkanının zamansız ölümüne de neden olabiliyordu. Bu nedenle Meclis Başkanlığı görevini üstlenmek ciddi ikna gerektirdiği gibi, görevi devralmak için sürüklenmesi de gerekebilmekteydi.

Yazımın başında söylediğim gibi bu yazı Ersin Tatar’ın Meclis Başkanlığı’na razı edilmesi komplo teorisi ile ilgili değil. Ancak kendi vekilleri tarafından Meclis Başkanlığı değilse bile, neresi olduğunu şimdiden kestirmenin güç olduğu bir yerlere sürükleneceğine kesin gözüyle bakıyorum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.