Harika bir seçim olacak

Yayın Tarihi: 08/01/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

2020 Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili tespitlerimize devam edecek olursak, bir noktaya daha parmak basmak lazım diye düşünüyorum.

Bu Cumhurbaşkanlığı seçiminde beklenenin üstünde bir aday sayısı olacağı artık kesin.

Hem de öyle yüzde 1’leri bile bulamayacak “Televizyona çıkarım. Politikamı anlatırım” adayı değil. Ciddi ciddi hatırı sayılır oyu olan ana akım adaylardan bahsediyorum.

Sayalım isterseniz.

Yanlış anlaşılmasın diye soyadını baz alarak alfabetik sıraya göre gidiyorum.

Mustafa Akıncı, Erhan Arıklı, Serdar Denktaş, Tufan Erhürman, Kudret Özersay, Sibel Siber, Ersin Tatar.

Bu siyasetçilerin tümü de aday. Saydık mı? Tam 7 tane ana akım aday var 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde.

Her birinin de en az yüzde 10 oy alacak potansiyeli fazlasıyla var.

Bu durumda her bir aday yüzde 10 alsa oyların yüzde 70’i paylaşılmış olur.

Geriye kalan yüzde 30’un dağılımının Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu belirleyeceğini görüyoruz.

Aday olmaya karar veren ama henüz açıklamayan bu 7 politikacının haliyle yaptıkları hesaplama ve yoklamalarda yüzde 10’dan fazla oy alacaklarını öngördüklerinden aday olmaya karar verdiklerini de hesaba katarsak seçimin ne denli harika bir seçim olacağını da şimdiden anlamak mümkün.

İki turlu bir seçim olacağı bu kadar aday olması hasebiyle kesin.

Bu durumda yine tüm adayların en az yüzde 10 oranında oy alacağını hesaplayarak bir mantık yürüttüğümüzde, ikinci tura kalacak iki aday haricinde iradesi Cumhurbaşkanı’nın ikinci turda belirlenmesinde katkı koymayacak olan en az yüzde 50’lik bir oyun var olduğunu da görmek mümkün. Bu daha fazla da olabilir.

Diyelim ki adaylar şöyle bir sıralama ile ilk turdan çıktı.

Yüzde 17, yüzde 16, yüzde 15, yüzde 14, yüzde 13, yüzde 12, yüzde 11 ve yüzde 2 ile de diğer muhtemel iddiasız adaylar.

Adayları arası yüzde 1’ler 2015 seçimindeki geçerli oyların sayısına bakıldığında 1100 oya tekabül eder ki, seçmenlerden 550 tanesinin fikir değiştirmesi sıralamayı büyük ölçüde değiştirir.

Bir başka bakış açısıyla ikinci tura kalmak için gerekli olduğunu söylediğimiz yüzde 23-25 arası oy oranı 2020 seçimlerinde geçerli olmayacak gibi duruyor. Bu oran yüzde 15-16 bandına inmiş durumda.

Diyelim bir aday oyların yüzde 20’sini veya daha fazlasını topladı ve ikinci tura geçti, ikinci tura kalacak diğer adayın oyunun yüzde 15’in de altında olması daha da muhtemel gibi görünüyor.

Yani ikinci tura kalmak bu yarışta, yüzde 15’ler civarında olmakta muhtemel gibi.

Düşünün yüzde 35’ler civarında oy toplamıyla ikinci tura kalan iki aday ile ilgili ikinci turda, ikinci tura kalamayan diğer 5 adayın topladığı oyların paylaşılma yarışını.

Ortalık fena karışacak.

Daha önce de yazdım. Şimdi de yazıyorum. Bu seçim kimse için çantada keklik asla değil. Kimsenin şansı hiç yok demek da çok yanıltıcı ve de aptalca olur. İkinci tura kalmanın yüzde 15’ler civarına indiği bir seçim yarışında 19 Nisan sabahı hangi iki isimin seçim pusulasında olacağını şimdiden kestirmek imkânsızın da ötesinde.

Anketler mi? Hadi canım sizde diyorum ve başka da bir şey demiyorum.  

Bu nedenle harika bir seçim olacak.

Ve harika kelimesini de olumlu ve de olumsuz anlamda kullanıyorum.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları