Eşit işe eşit ücretmiş… 2018’i unutmadık

Yayın Tarihi: 17/01/20 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Epey zamandır duymamıştım, “Göç Yasası’na Hayır!” sloganını. Dün yine kısmet oldu ve o aynı sloganı duyduk. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başbakanlık önünde eylemini gerçekleştirdi. Ve Göç Yasası’nın kabul edilemez olduğunu epey bir aradan sonra yeniden gündeme getirdi.

“Eşitler Arasında Eşitsizliğe Dur De” sloganı yazılan bir pankart ile Başbakanlık önünde bir eylem yapan Güven Bengihan ve ekibi ile ilgili söyleyecek bir şeyim yok. Sendikadır, eylem yapacak. Son derece normal.

Ancak genel itibarıyla sendikaların “Göç Yasası’na Hayır” ve “Eşit İşe Eşit Ücret” ya da “Eşitler Arasında Eşitsizliğe Dur De” ifadelerini kullanmaya hakları olmadığını ufak bir hatırlatma yaparak vurgulamak isterim.

2018 yılının Ağustos ayı idi yanılmıyorsam.

Fazla mesailerle ilgili Maliye Bakanı Serdar Denktaş birtakım önlemler almış, haliyle sendikalar ayağa kalkmıştı.

Devletin bu anlamda en savunmasız olan yeri konumundaki Ercan Havalimanı fazla mesai düzenlemeleri nedeniyle eyleme neden olmuştu. Oradaki görevliler fazla mesai çalışmama kararı alarak, çalışmayacaklarını vurgulamışlar ve Ercan’ı kilitlemişlerdi.

Kriz çıkmıştı.

Maliye Bakanlığı’nın önerisi neydi diye soracak olursanız o dönemde, 2011 sonrası ya da öncesi işe girdiğine bakılmaksızın herkesin fazla mesai bağlamında saat başı aynı ücreti alması idi.

Eşit işe eşit ücret diyen sendikalar bu öneriyi reddetmişler ve eylem kararı alıp binlerce yolcuyu mağdur etmişlerdi.

Sendikaların eylemi kaldırmak karşılığında ortaya koydukları karşı öneri neydi biliyor musunuz ya da hatırlıyor musunuz?

Hatırlatayım.

2011 öncesi işe girenler saat başı fazla mesai ücreti olarak 45 TL alsın, 2011 sonrası girenler ise 30 TL.

Halbuki Maliye Bakanlığı herkesin aynı fazla mesai ücreti almasını önermiş bu yolla hem eşitliği sağlayacak, hem de ciddi bir tasarrufa imza atacaktı.

Sendikalar görüşmede ne yaptı peki?

“Eşitlik meşitlik istemeyiz. 2011 sonrası girenler, öncesi girenlerden daha az eşit olabilir” deyip, bu talepleri kabul edilince ancak grevi kaldırmayı kabul ediyorlar.

Şimdi Başbakanlık önünde toplaşıp, Göç Yasası ve eşitlik sloganları atılmasını görmeyi, 2018’de yaşananları bilen ve balık hafızası taşımayan birisi olarak içime sindiremiyorum doğrusu.

Sendikalara tavsiyem olsun.

Göç Yasası’nı bir varlık ve hayatımızın bir parçası olarak artık kabul edin ve sırası geldiğinde eşitlik karşısında eşitsizliği tercih ettiğinizin unutulduğunu düşünmeyin.

Kamu görevlilerinin başka başka ve son derece ciddi sorunları var. Onlara eğilin, çünkü Göç Yasası ve onun kamu görevlileri arasında getirdiği eşitsizliği fazla mesai bağlamında siz tercih etmiştiniz. Ben değil.

O nedenle eşit işe eşit ücret dediğinizde, birden fazla yüzünüz olduğunu söylemek geliyor içimden.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları