Gözü kara, işi bilen ve sözünün esiri...

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

A- A A+

Gözü kara, işi bilen ve sözünün esiri...

Ali Pilli’nin ilk Sağlık Bakanlığı görevine atandığı açıklandığında birçoğu gibi ben de, “Yahu. İyi adam ama Bakanlık başka bir şey” demişliğim vardır.

Hitabeti zayıftı, kendini ifade etme yeteneği sorgulanıyordu ve siyasetçiyi değerlendirdiğimiz ‘güzel konuşma’ ölçeği pek sağlam değildi.

Büyüdüğüm bölgenin insanı olması ve sayısız kez bir hekim olarak hem bana hem de ailemin birçok ferdine şefkatle ve sabırla şifa vermesinden öte, akrabalık bağı ile birbirimizle ilişkimiz olması Pilli’nin Bakanlığı ile ilgili önyargıma engel değildi. Bu görüşümü de sağda solda da ifade etmişliğim işim gereği de olmuştur.

Dün bir basın toplantısına gittim.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’nin bu ülkenin birçok şeyden daha fazla ihtiyacı olduğunu bildiğim ve bir baba olarak ülke gençlerinin içinde bulunduğu uyuşturucu batağı nedeniyle titrediğim bir sorunu çözmek üzere çok cesur ve büyük bir adım attığını gördüm.

Benim liseden arkadaşım olan Emincan Direk’in mimar olarak bilabedel projesini çizdiği ve inşaatın takibini yine bedelsiz olarak yapacağını taahhüt ettiği AMATEM projesinin ilk adımı atıldı.

Pilli, hem genç bir insanımızın katkısını hatta liderliğini, klasik siyasetçilerin “Beni gölgede bırakır” endişesiyle hem Emincan’a hem de Hasan Karaokçu’ya ‘yürüyün’ demiş, hem de bu yoklukta bütün imkânları zorlayarak AMATEM’in inşaatı için gerekli kaynağı da ayırmak için kararlılık göstermiş.

Uyuşturucu ve alkolün ilkokul seviyelerine indiği ülkemizde, KKTC’ye bundan daha büyük bir hizmet olmaz diye düşünüyorum ve emek koyanlara teşekkür ederken, bu adımı atan ve bir yıl içerisinde inşaatı tamamlamayı taahhüt eden Ali Pilli’yi alkışlarım. Hepimiz alkışladık.

Basın toplantısında sağlık ile ilgili genel konulara girdik haliyle sohbet esnasında.

Ülkesinin sağlık sisteminin düzeltilmesi için sağlık çalışanı dahi olsa kimsenin gözünün yaşına bakmadan, ülke bütçesinin aslan payını alan sağlıkta oluşan rant gruplarının çarklarına çomak sokacak derecede gözünü karartmış, 30 yılı aşkın sistemin içinde olması hasebiyle bilgili, son derece naif ama ülkesi için bir şeyler yapmak konusunda kararlı ve ekibiyle uyum içerisinde olan bir Sağlık Bakanı izledim.

“Ne olursa olsun yapacağım”, “Para veriyorum hizmet alacağım” , “Devletin devamlılığı esastır”, “Para vardır. Doğru kullanılacak” diye diye ve elini masaya vurma jestleriyle kararlılığını ortaya koydu gözlerimizin önünde.

Evet, hitabeti ilk vekil olduğu güne oranla gelişmiş ancak yine karşılaştırmak durumunda kaldığımız birçok ‘ağzından bal damlayan’ ancak taş taş üstüne koymayan başka siyasetçilere oranla bana daha çok umut verdiğini söyleyebilirim.

Yaşanan sıkıntılar için, bahane uydurmak yerine, daha soru sorulurken bürokratlarına işareti çakarak, “Buna sen cevap ver” diyerek sorumluluğu ve işi delege eden ve yine ondan hesap soracağının sinyalini kararlı bir şekilde veren komplekssiz bir Bakan gördüm.

Hiç ağlamadı. Hiç sızlanmadı.

Sözlerini yerine getireceğini hiçbir bahane öne sürmeden bir kez daha taahhüt etti. AMATEM dev bir adımdır. Arkasının geleceğinin taahhüdünü verdi ancak o açıklamadan peş peşe gelecek olan bombaları ben buradan yazmak istemiyorum.

Sonuçta, önyargılı olarak baktığım Sağlık Bakanı Ali Pilli ile ilgili sözlerimi geri alır, sağlık sisteminde köklü iyileştirmeler yapması ve sağlık bütçesinin gereksiz şekilde heba edilmesinin önüne geçmesi kuvvetle muhtemel Sağlık Bakanı’nın Ali Pilli olduğuna kanaat getirdiğimi beyan ederim.

Bize hitabeti güzel olan değil, gözü kara, işi bilen ve verdiği sözün esiri olan adam lazım.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.