Memurun maaşını kesmek hangi dahi stajyerin fikri

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

A- A A+

Memurun maaşını kesmek hangi dahi stajyerin fikri

Memurun, emeklinin ve sigortalının maaşından kesinti yapmak hangi dahi stajyerin fikriydi bilmiyorum ama toptan yanlış olduğunu buradan söylemem lazım.

Ben özel sektör çalışanıyım ve kamudan maaş almıyorum. 13’ncü maaş duygusunu ya da eşel mobilin getirdiği rahatlamayı hiç yaşamadım, o nedenle de bunları çok rahat söyleyebiliyorum.

Memurun maaşını neden kesersiniz Allah aşkına?

Bu ülkede piyasayı canlı tutan unsurlar bu felaket başımıza gelmeden önce nelerdi bir sayalım.

Turistler, üniversite öğrencileri, kur farkından faydalanan Rumlar ve de maaşını kaptığı gibi Dereboyu’na koşan, meyhane rezervasyonu yapan ve taksitlerini yatıran memurlar.

Koronavirüs nedeniyle işletmeleri durdurduk, kapıları kapattık.

Bir başka ifadeyle, ne turist var, ne Rum var ne de üniversite öğrencisi var.

Elimizde kalan ve piyasaya para harcama potansiyeli olan büyük bir kesim kaldı. Onlar da maaş alan memurlar.

Bu işletmeleri açacağız elbette. Restoranlar, mağazalar, hırdavatçılar hepsi bir bir açılacak.

Peki bunlardan kim alışveriş yapacak?

Üniversite öğrencisi yok. Eylülden önce gelmeleri de pek beklenmiyor. Ne kadarının geri geleceği de büyük muamma.

Turistler yok. Onların ne zaman gelmeye başlayacağı daha da meçhul. Kimileri bu yılı kaybettik diyor, kimileri önümüzdeki birkaç yılı.

Peki Rumlar? Kapıların açılması zaten pek de bizim elimizde olan bir şey değil, bu nedenle gelip gelmeyeceklerini ile ilgili bir şey söylemek için de çok erken.

Kaldı bize kamudan her ay çek alan insanlarımız.

Biz ne yaptık? Zaten daralan özel sektörde para harcama ihtimali olan büyük bir kesimin maaşından yüzde 25 ila yüzde 56 oranında değişen kesinti yapıp para harcama dürtüsünü baskıladığımız memur kesimi.

Şimdi açacağımız özel sektör işletmeleri kime satış yapacak? Turist yok, üniversite öğrencisi yok, Rum yok.

Sadece ve sadece kamudan maaş alanlar var.

Ekonomiyi yöneten bu dahi stajyerler, onları ürkütmeyip, onların gelirlerine dokunmasa, en azından özel sektör, dükkanlar açılır açılmaz kısmi olarak da olsa canlanır, özel sektörde çalışan kesim maaşını almaya başlar, mal sahipleri kısmi de olsa kiralarını alır ve ekonomik döngü yavaş da olsa yeniden dönmeye başlardı.

Evlerinde yemek yemekten bitap düşmüş insanlarımızın, rüyalarında ıslak badem, döş ve kırbaç görmeye başladığını söylememe gerek yok herhalde. Peki açıldıkları gün meyhanelere ve restoranlara kim gidecek? Turist, yok, üniversite öğrencisi yok, Rum yok. Tabi ki memur kesimi.

Havaların ısınmasıyla yazlık ya da baharlık kıyafet ihtiyacını Dereboyu’na akın edip kim giderecek? Tekrar ediyorum, turist yok, üniversite öğrencisi yok ve Rum yok. Haliyle kamudan maaş alanlar bunu yapacaktı.

Ama maaşı kesilen hiç alışık olmadığı bir duygu olan gelecek kaygısı yaşamaya başlayan memur, ayakkabı ihtiyacını ertelemez mi? Limana gidip bir dondurma yemeyi ötelemez mi?

Erteler de öteler de.

Peki ne olur, ayakkabı ithal eden tüccar, başka ithalat yapmaz, yanında çalışanın sayısını azaltır ve kirasını da ödemekte gecikir ya da dondurur. Alın size zincirleme bir resesyon.

Ekonomiden anlamam ama kahretsin ki kafam biraz çalışır ve bu basit denklemi görebiliyorum. Ekonomiyi yöneten stajyer dâhiler bana göre piyasayı kısmi de olsa canlı tutacak ve yaptıkları ticari faaliyetlerle piyasaya can suyu serpip, tekerleğin yeniden dönmesini sağlayacak kamudan çek alacak kesimi ürkütmemeli ve maaşlarını eksiksiz ödemeli.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.