Gümrükçüleri de gücendirdik... Sıra kimde?

Yayın Tarihi: 03/04/20 10:13
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Hükümetimiz imkanlar ölçüsünde ve akılların elverdiği biçimde krizi yönetmeye çalışıyor. Eleştirilerimizi yaparken aynı zamanda şapkayı da çıkarıp selamlıyoruz. Hiç de kolay bir süreç değil.

Bu süreçte bizi ayakta tutan çok sayıda isimsiz kahramanımız var.

Sağlık çalışanları elbette. Hekim ve hakim maaşı tartışmalarını hatırladıkça insan utanıyor.

Hava trafik kontrolörleri mesela. Bir dostum aradı, 160 saat çalışması gerekirken, canla başla ve bu sürece katkı koymak için ve maaşından kesinti yapılacağını bile bile 300 saat çalışmış. Bundan da rahatsızlık duymuyor.

Ama diğer taraftan hem çalıştırıp, hem de elzemin elzemi olmasına rağmen, elzem olmadığına aniden karar verdiğimiz ve kıra döke, üze üze çalıştırdığımız gümrük çalışanlarımız var.

Hiç sanayi bölgesinde Gümrük binasına gittiniz mi? Ben de gitmemiştim. Biz ülkeye ithal edilen malın ülkeye nasıl girdiğini sormayız, mağazadan, marketten alırız, gerisine de karışmayız. Bu süreçte maske, eldiven ve diğer tıbbi malzemenin de ülkeye nasıl geldiği de pek umurumuzda değil.

Ama bu işlerin olmasını sağlayan ve hastalık bulaşma riski ciddi anlamada yüksek olan bir grup çalışan var.

EHS Gümrükleme’nin Genel Müdürü dostum Emre Çelikcan’ı aradım dün.

‘Yahu Emre. Nedir bu gümrükteki sıkıntı. Ne diyor gümrükçüler. Eylem yaptılar mı yapmadılar mı. Millet sosyal medyadan gümrükçülerle akraba olmuş. Nedir işin aslı?’ diye sordum.

‘Abi. Gel gümrüğe buradaki durumu kendin gör arkadaşlarla sen konuş’ dedi.

Eldiven, maske, dezenfektan. Donanıp gittik.

Yaklaşık yarım saat orada çalışanlarla sohbet ettim.

Deli gibi çalışıyorlar. Ülkeye ithalat durmamış belli. Tırlar gelip boşalıp gidiyor. Dosyaların bini bir para.

Gümrükçülerin çalışmak konusunda sıkıntıları yok. Maaşlarından kesinti yapılması konusu da dert değil onlar için. Fazla mesai almayacaklarını bile bile mesai saati dışında uzun saatler çalışmak da zorlarına gitmiyor.

Hatta ve hatta Koronavirüsün ölüm saçtığı ülkelerden gelen konteynerleri açmak ve içindeki malları muayene etmek bile üzmüyor onları.

Üzen tek şey hükümetin onlara karşı tutumu.

Çok kırılmışlar ve gücenmişler.

Hükümet’in birinci paketinde bu insanlardan maaş kesintisi yapılmayacağı deklare edilmiş. Onlara elzem denmiş. Aynı süreçte bu insanların 10 Nisan’a kadar idari izinli oldukları açıklanmış. Ondan sonra yasa gücünde kararname ile de maaşlarından kesinti yapılmayacak olan kamu görevlilerin kapsamından çıkartılmışlar. Yani elzem olmaktan çıkarılmışlar.

Ancak elzemin elzemi olarak da çalışmaya da devam ediyorlar.

İçindeki malzemeler acil olmamasına rağmen, karantina süresi dolmayan bir gemiyi açmadıkları için de ‘bu ortamda grev yaparsınız ha!’ denerek linç edilmişler. Hükümet de çıkıp bu konuda medya önünde ‘öyle değil de böyledir’ şeklinde ve itibarlarını kurtaracak bir açıklamayı da bu insanlara çok görmüş.

Gümrükçüler çalışıyor. Maaşlarından kesinti yapılacak. Fazla mesai de almayacaklar. Ama kırgınlar. Gücenmişler.

Bu süreçlerin zor olduğunu biliyoruz. Bazen panik içinde kırıcı da olunabiliyor. Hükümet ve özellikle Maliye Bakanı, ithalat ülkesi olan KKTC’nin gelirinin büyük bir kısmını toplayan, bu süreçte ihtiyaç duyulan acil malzemenin ülkeye sorunsuz girmesine yardımcı olan ve elzem olduğu halde, elzem sınıfından çıkarılıp, çalıştığı halde maaşı kesilecek olan ve bu konuda şikayetçi de olmayan gümrük çalışanlarını sosyal medya manyaklarının insafına bırakmamalıydı. Bırakmamalı. Maliye Bakanı eğer yönetici ise insan kaynaklarının moral motivasyonuna da el atmalı. Bunun için paraya gerek yok. Bir iki güzel söz. Bir sırt sıvazlama, bir teşekkür de yeter. Bu işleri kıra döke yapamayacağınızı bilmelisiniz.

Evet bir sağlık çalışanı değiller belki ama birçok insanımız gibi onlar da kocaman bir alkışı hakkediyor bence.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları