Ağzı olan konuşuyor...

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.41

7.56

$

6.82

A- A A+

Ağzı olan konuşuyor...

90’lı yıllarda yetişkin olanlar hatırlayacak.

Ali Taran Creative Workshop adlı reklam ajansının Kristal Elma kazandığı bir reklam vardı. Mobil. Süper V, otomobil yağ markası reklamıydı.

Bir kamyon şoförü direksiyondayken, avazının çıktığı kadar, ‘Ağzı olan konuşuyor’ diyor ve bilgisizlerin her konuda fikir öne sürmek konusunda yarıştığından bahsediyordu.

Tabi onun konusu dizel kamyon ve otobüslerin performansıydı elbette ama ‘Ağzı olan konuşuyor’ reklamı bugünlerde yeniden çekilse herhangi alanda yabancılık çekmez yemin ederim. Tabi günümüzde ‘ağzı olan konuşuyor’a, ‘klavyesi olan yazıyor’u da eklemek şart.

Dünya bilim insanları hala bu virüse çare bulmayı bırakın, bulaşmayı önlemek için deneme yanılma yöntemleri ile sürece ışık tutmaya çalışırken, aşağı mahalledeki Ayşe hanım, ile bizim dairedeki Ahmet Bey, virüsü genetik haritasını çıkarmış ve doktorlar ile sağlık çalışanlarına akıl verir hale gelmiş benim ülkemde.

Ağzı olan konuşuyor.

İngiliz Sağlık Bakanı’nın Koronavirüs pozitif olduğu bir dünyada, Bizim sağlık Bakanı Ali Pilli’nin bu salgını önleme konusunda yetersiz olduğunu yazan ve söyleyen arkadaşlar var. Neye göre yeterli kime göre yetersiz. ‘Evellki yıl Covid 8 Pandemisi vardı da, Pilli’den önceki bakan onu daha başarılı bir şekilde mi yönetti ki?

Ağzı olan konuşuyor işte.

Çocuklarının karantinada kalacağı koşulları beğenmeyen ve ‘Odalarda TV yok’ diyen arkadaşlar için ‘ağzı olan konuşuyor’ denmez, çünkü bu ortamda bu gibi talepler sanırım ağızdan değil de başka yerlerden çıkıyor.

Ancak, İngiltere’den gelen çocuklar için ‘Neden geldikleri gün test yapılmadı’ dahiyane yaklaşımı, 16 gün sonra akla gelmiş olacak ki, bugün ortaya çıktı.

Çocuklarımızın ilk geldiği gün böyle bir sosyal medya paylaşımı yapılması gerekirdi ancak kullanılan ağızlar, o günlerde ‘yurt değil de otel olsun. Böyle devlet olmaz olsun’ nağraları atmakla meşguldü.

Ağzı olan konuşuyor...

Krizin ilk günlerinde, kameralar karşısına geçen ‘Benim dediğim olmazsa herkes ölecek’ demedi mi.

Ağzı olan konuşuyor.

Komplo teorilerini saymıyorum bile. ABD’deki malum ailelerin bu işi planladığını ve Çin’i yok etmek için düğmeye bastığını ciddi ciddi ve inanarak yazanlar vardı. Tabi Amerika’daki vaka rakamları ve ölümler alıp başını gidince, bu teorisyenlerimiz de, sürecin başından beri açık tuttukları ağızlarını ellerinin yardımıyla kapatmak zorunda kaldılar.

Ali Taran’ın yaptığı reklamdan bahsetmiştim ya. Ankaralı Turgut daha sonra bu reklamdan esinlenerek bir de şarkı yapmıştı.

İstanbul’da, içinde televizyon yok diye babamın şikayet etmediği, sıcak suyu haftada bir akan ve bir koğuşta 20 kişi kaldığım yurttan bir arkadaşımın arabasındaki tek kaset olması hasebiyle binlerce kere dinlemek zorunda kaldığım bu şarkının sözlerini hafızamdan silmem yıllarımı aldı.

Ama bu Pazar gününde sizleri bu şarkının sözleri ile baş başa bırakıyorum.

‘kimisi oyuna kızar, kimisi pop muzik calar, vıdı vıdıcı kafa bozar, ağzı olan konuşuyor..
kimisi kiskanclik yapar, kimisi paraya tapar, kimi de yanlış yola sapar, ağzı olan konuşuyor…
Canını sen sıkma koçum, kafana hiç takma oğlum, durduramazsın sen bunu, ağzı olan konuşuyor..

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.