Çünkü DAÜ bizimdir...

Yayın Tarihi: 11/05/20 10:33
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bir zamanlar Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde bir öğle yemeğine davet edilmiştik gazeteciler olarak. Bir yetkili konuşma yapıyordu. Konuşması döndü dolaştı medyaya saldırı noktasına geldi. Ağzına geleni söylüyor gazetecilere ve gazetelere saydırıyordu. Yanımda dönemin Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü oturuyordu.

Kulağına eğildim, ‘Abi. Sana düşer ama sen bir şey söylemeyeceksen ben dayanamayacağım’ dedim. Bacağıma dokundu ve ‘merak etme’ dedi. Konuşma bitince Süleyman Abi sözü aldı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, sizin malınız değil. Bizim, yani toplumun malıdır. Siz de malımızı yönetmek üzere görevlendirdiğimiz memurumuzsunuz. Söylediklerinize dikkat edin’ dedi. Ergüçlü’yü çok severim ama o gün daha da sevdim.

Evet Doğu Akdeniz Üniversitesi bu ülkenin bir değeridir. Ülkenin ve insanlarının malıdır.

Şimdi yangından mal kaçırırcasına bir rektörlük seçimi yapmak isteniyor. Neymiş efendim kriz varmış ve okul kapalı olduğu için online seçim yapılsın deniyor.

Kriz var da bu üniversitenin başında bir rektör yok mu? Mevcut rektörü görevden alıp yerine bir Rektör vekili atayan ben miydim?

Hadi eski rektör tamam değildi. Seçim olana kadar atadığınız adama hakaret etmiyor musunuz bunu söylemekle. Ya da Rektör vekili seçtirmeyi planladığınız kişi gelene kadar orada duracak bir kukla mıydı.

Üniversite sektörü ve özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi şakaya ve küçük oyunlarınıza gelmeyecek kadar önemli bir kurumumuzdur. Ne yazık ki kurtarılmaya ihtiyaç duyar hale geldi. Getirdiniz.

Mal sahibi olarak bizler sizin kısır çekişmelerinize, aptal saptal işlerinizden artık bıktık.  

Vakıf Başkanı Erdal Özcenk malımızı yönetiyor mu yoksa mal onu mu yönetiyor anlamakta güçlük çekiyoruz doğrusu.

Tamam, Rektörü seçimle belirleyeceksiniz. Demokratik olması adına. Bir işyerinin yöneticisinin popüler oyla seçilmesi konusunda çekincelerim var.

Microsoft, ya da Volkswagen CEO’sunu personelin sandık kurması ile mi  belirliyor bir bakmak lazım. Ama diyelim ki böyle bir gelenek oluştu, bari bunu adam gibi yapın da insanların içine sinsin.

Online seçime bir milyon itiraz geleceğini bilmiyorlar mı. Okuldaki ihtiyaç duyulan huzur tamamen ortadan kalkacağının farkında değil mi DAÜ’yü yönettiğini düşünenler. Amerika’dan şirket getirip oylamanın güvenli olmasını sağlayacakmış. Ona kaynak aktarmak yerine seçimi okul tam manasıyla açılınca yapmak daha mantıklı değil mi?

Yoksa maksat demokratik, kimsenin itiraz edemeyeceği bir seçim yapmak değil de, kuklayı oradan alıp, kukla oynatıcısını oraya oturtmak mı ve bu seçim işleri de bunun formalitesi mi?

Değerli vakıf başkanı, bu toplumun malını yönetmek üzere orada görevli bir memur olduğunu unutmadan, yöneticilik vasıflarınızı, okulun da sizin de adınıza leke getirmeden, birilerinin değil, üniversitenin kurtarılmasına kanalize edin.

Her imzanızdan sorumlu olacağınız gibi, sizi oraya atayan Başbakan Ersin Tatar da sorumlu olur.

Çünkü DAÜ kimsenin değil toplumun, yani bizimdir.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları