Özcenk’ten bana adressiz mektup

Yayın Tarihi: 16/05/20 07:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Geçenlerde Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ilgili bir yazı yazmıştım. Arayan çok oldu. Arayanlardan hiçbir tanesi de yazdıklarının içinde eksik ya da yanlış bir şey var diyen olmadı.

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Erdal Özcenk üşenmemiş, genel bir açıklama kisvesi altında bana doğrudan yanıt vermiş.

Her iki cümlenin birinde de DAÜ Yasası’nı ve ‘Demokratik teamülleri’ işaret eden yanıtında Özcenk, kalemime yakıştıramadığı ifadeleri sıralamış ve onu itibarsızlaştırmak istediğimi iddia etmiş.

Erdal Özcenk’i doğru düzgün tanımam, Erdal olur, Ahmet Olur Mehmet olur. Hiç fark etmez. Benim için esas Doğu Akdeniz Üniversitesi olduğunu herhalde yeteri kadar açık yazamamışım ki Özcenk’in kendisiyle ilgili bir kişisel meselem olduğu düşüncesine kapılmış olsa gerek.

Benim DAÜ gibi bir kurumu yöneten birisine yakıştıramadıklarım da var elbette.

Misal, benim gibi bir gazeteci için ‘Falancanın adamıdır. Bu yazıyı ona o yazdırdı’ demesidir.

Evet Erdal Özcenk yakın çevresine tamamen DAÜ ile ilgili endişelerimi dile getirdiğim yazım ile ilgili olarak bunu bana adaylardan birisinin yazdırdığını söyleyip durduğunu öğrendim. Hem de bir yerden değil birkaç yerden geldi bu bilgi. Hekim olmuş, Milletvekilliği yapmış ve ülkenin en büyük kuruluşlarından birinin emanet edildiği birisine ben de bunu yakıştıramadım.

Rektörlük seçiminin alelacele, yangın mal kaçırırcasına yapılmak istenmesinin nedenlerini sorguladığım bir yazıydı yazdığım. Başka bir şey değildi.

Peki diyelim ki ben kendi muhakemesini yapabilen 28 yıllık bir gazeteci değilim, diyelim ki bana her telefon edenin istediğini sorgulamadan yazıyorum ve karakterimle ilgili sorunlarım olduğu için birilerinin etkisinde kalıp DAÜ seçiminin daha mantıklı bir tarihte yapılması talep ettim.

Geçtiğimiz günlerde sizi ziyaret eden Başbakan Ersin Tatar’ın beyefendiliği nedeniyle talimata dönüştürmediği talebi de bu yönde değil miydi? O kimin etkisinde acaba.

Ya da DAÜ’deki iki büyük sendika kimin etkisinde. Onların da talepleri bu online oylama saçmalığından vazgeçilmesi değil mi?

Hadi beni anladık, Hasan Hastürer de aynı şeyi yazmadı mı benimle neredeyse eş zamanlı olarak. Ona kim yazdırdı acaba?

Herkesin aynı şeyi söylediği, hatta sizi oraya atayan Başbakan’ın bile dile getirdiği seçim tarihi ile ilgili görüşleri itibarsızlaştırmaya çalışarak, ballandıra ballandıra anlattığınız demokratik teamülleri zedelemek pahasına acele seçim yapmanın ısrarının ardındaki gizemi merak ediyorum ben artık.

Gelebilen oyunu sandığa atsın gelemeyen online olarak oy kullansın.

Bırakın Allah aşkına, bu ekonomik krizde, entrikanın kol gezdiği bu üniversitede, gizli oyun çok basit IT oyunları ile kimin kime oy verdiğini sizler tarafından görülebileceği bilinirken, kim oy kullanır?

Aha buradan yazıyorum. Siz belirttiğiniz tarihte o karma oy sistemi ile seçimi yaptırın, seçilecek rektör kim olursa olsun, şaibeli olacak ve bizim olan bu güzide kurumu yönetmesi mümkün olmayacak.

Bu kabak da ne benim ne seçilecek rektörün, ne sendikaların ne de bir başkasının başına patlamayacak. Kimi başına patlayacağını söylememe gerek yok sanırım.

Bu arada köşe yazımdan bol bol alıntı yaparak yazdığınız açıklamanın başına konulması gereken Sayın Rasıh Reşat hitabı eksik kalmış.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları