Kim UBP Genel Başkanı olmalı?

loading
27 Kasım, Cuma
£

10.44

9.35

$

7.84

A- A A+

Kim UBP Genel Başkanı olmalı?

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan UBP Genel Bakanlığı ve kuvvetle muhtemel KKTC Başbakanlığı koltuğu doldurulmak üzere çalışmalar başladı. Çok şükür ki UBP yöneticileri, Genel Seçim kadar hükmü olan bu kurultayı 10 günlük bir süre içerisinde bitirmeye karar verdi ve bu iş incir ipi gibi uzayıp gitmeyecek.

Rahmetli İrsen Küçük ile iyi sıhhatte olsun Ahmet Kaşif’in yarıştığı kurultayı hatırlayınca, ‘UBP Kurultayı’ ifadesi insanı ürpertiyor doğrusu.

Kamplaşmaya, kavgaya, didişmeye, medya üzerinden birbirlerine laf çarptırmaya zaman kalmadan bu iş olup bitecek gibi görünüyor.

Gerçi önümüzde 10 günlük bir süre var ve siyasette 24 saat bile çok uzun bir zaman olduğu gerçeği düşünüldüğünde, kısa ama şenlikli bir süreç geçeceğini kestirmek güç değil.

Bazı adaylar net, bazı adaylar ise adaylık ihtimallerini uzun kulaktan net olan adaylara işittirme çalışması içerisinde olduklarını görüyorum.

Her kurultayda olduğu gibi asıl adaylar ile pazarlıkçı potansiyel adayların olacağı belli.

Yani hiç istemediğimiz halde, UBP kurultayının çok adaylı olacağını söylemek için kahin ya da uzman olmaya gerek yok.

UBP Genel Başkanlığı makamını bir yana bırakalım.

Seçilecek kişi kuvvetle muhtemel Başbakan olacak.

Başbakan olacak kişi, Covid-19 nedeniyle duran bir ekonomi, ne olacağı belirsiz bir eğitim, delik deşik bir kamu maliyesi, sıkıntılı bir sağlık sistemi, üretimi zorlaşmış bir tarım, bu yıl ve gelecek yıl için ümidi kesmiş bir turizm sektörünü kucağında bulacak.

Üstüne üstlük bu kişi her kim olursa olsun, Üç Buçuk Milyar Türk Lirası olduğu öngörülen ancak dövizin seyrine göre daha da büyüme potansiyeli bulunan bir bütçe açığı ile mücadele edecek.

Daha da fenası, Anayasa gereği 10 gün içerisinde bütçeyi Meclise sevk etmek durumunda olan bir hükümetin bu zaman aralığında bulunmayışı işleri daha da zorlaştıracak.

Bu noktada, bandı geriye sarıp bu üç buçuk milyarlık bütçe açığının gündeme geliş sürecini hatırlayalım. O kadar da balık hafızalı değiliz 8-10 gün önce önümüze serilen ve uykularımızı kaçıran bu açık bize iletildiği zaman, ‘şunu yaparsak, bu açık sorun olmaz’ ama ‘şunu yaparsak bu açık ile baş başa kalırız’ dendiğini ya da dedirtildiğini hatırlıyoruz elbet.

Kıbrıs Türk halkı tercihini yaptı. Yaparken de bu ‘açık’ meselesini düşündü haliyle.

Sadece UBP üyesinin değil, tüm halkın korkulu rüyası olan bütçe açığı ve diğer sıkıntılar çözülmek durumunda.  

Şimdi bu açığı kapatabilecek yöntemleri bilen, ya da bu açığın ortadan kalkmasını sağlayabilecek ilişkilerini kuran kişi önce UBP Genel Başkanı ve peşi sıra Başbakan olmalı diyorum.

Başka bir şey de demiyorum. En azından şimdilik.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.