Hoşça kalın

Yayın Tarihi: 30/10/20 14:15
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

‘Mal gararını buldu’ der ya eskiler, bizde de öyle bir durum oldu.

Garip bir tesadüf eseri 2013 yılında Kıbrıs Postası Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendiğim günün tam 7’nci yıldönümünde görevi bugün itibarı ile iade etmiş bulunuyorum.

Bu 7 yıl boyunca sayısız seçim, olmadık felaketler, ciddi siyasi çalkantılar, ekonomik buhranlar gören ülkemizde, büyüklerimden öğrendiğim gazetecilik ilkelerinden ödün vermeden gazetecilik yapmaya ve bu harika gazeteyi yönetmeye çalıştım. Bunu yaparken de genç ve bir o kadar harika kişiler ile mesai yapıp haber toplantısında masa paylaştım. Bildiklerimi aktarmaya bu kutsal ama meşakkatli mesleği sevdirmeye çalıştım.

Çok sayıda gurur duyduğumuz işler yaptık. Bazen de ‘kahretsin bunu nasıl yaptık' dediğimiz hatalar.

Ne mutlu ki, geriye dönüp baktığımda hatalarımız gurur duyduğumuz işler yanında devede kulak tüyü kadar.

Kıbrıs Postası Genel Yayın Yönetmenliği dönemimin ilk 5 yılında haftada 7 gün çalıştım ve gazeteye ilk gören ile son çıkan olmayı çoğu gün başardım. Son iki yılında ise dozajı biraz azaltıp, teknolojinin de imkanlarını kullanarak hafta sonları uzaktan işleri takip etmeye başladım.

Kendinizi özdeşleştirdiğiniz bir iş yerinden, hele hele bu iş yeri bir gazete gibi yaşayan bir yer ise, çok zordur.

O nedenle Genel Yayın Yönetmenliği sorumluluğunu bırakırken, köşe yazarlığı sorumluluğumu koruyorum.

Buradan dilimin döndüğünce, mürekkebim bu sayfalarla uyum sağladığı sürece yazmaya devam edeceğim. Sorumluluğum da bu köşe ile sınırlı olacak artık.

Nedenler aranmak istenecek, olmadık yorumlar da yapılacak elbette.

Kulaklarım tıkalıdır.

Devam eden doktora çalışmam, büyük bir hevesle yazımına başladığım ancak zamansızlık nedeni ile yarım kalan iki kitabımı tamamlamak ve başka yapmak istediğim şeyler var. 

Hâlâ enerjim varken, yeni projelere, yeni maceralara, belki de yeni alanlara bakmak, yönelmek de istiyorum bir taraftan.

Bu 7 yıllık süreçte benimle birlikte, hatta zaman zaman benden fazla ter döken meslektaşlarım ile yanımda duran patronum ve kardeşim Polat Alper’e teşekkürü borç bilirim.

Ama her şeyden ve herkesten çok, ‘Gazetecinin eşi dul, parası pul’ lafını iliklerine kadar yaşayan, zamanımın çoğunu geçirdiğim gazetede olduğum vakitte, yuvamı ayakta tutan, her kararımı destekleyen ve her fırsatta benimle gurur duyduğunu belli edip beni motive eden eşim Benan’a teşekkürden öte minnettarlığımı belirtmek isterim.

Bu bir veda yazısı değil elbette. Sadece bir görevin ağır yükünün artık omuzlarımdan indirme isteğimin ifadesidir.

Yeni köşe yazımda buluşuncaya dek hoşça kalın.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları