Anayasa olmaz madem, yasayı değişin

Yayın Tarihi: 04/11/20 09:05
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Tamam anladık. Anayasayı değiştirip bir sistem değişikliği noktasına yanaşmayacaksınız. Başkanlık sistemi dediğiniz şey, Milletvekillerinin Bakan olamaması anlamını taşıdığı için böyle reformist bir yaklaşımı bizim vekillerden beklemek ölü gözünden yaş beklemeye benzer.

Bu nedenle sistemi değiştirmek yerine, seçim ve halkoylaması yasasını değiştirerek ülke siyasetini düzeltelim diyorum.

Nasıl mı?

Bir zamanlar demokratik olacak diye karma oy sistemi ve düşük seçim barajı uygulaması bizim siyasal sistemi katletti.

50 kişilik mecliste 6 siyasi parti var. Böyle saçmalık mı olur?

Bu çok parçalı yapboz çıkacak bir hükümetin sürekli bozulup kurulmasından doğal bir şey yok.

Böyle bir durumda istikrar ya da düzgün çalışan uzun vadeli hükümetler beklemek abesle iştigal.

Karma sistem ile kişiler partilerden daha önemli hale geldi. İdeoloji bağlamında birbirinden zıt kişilere, aynı bireyin oy verebileceği bir sistem kadar saçması yok. Ondan sonra da partilerin ideoloji ortadan kalktı diye ağlarız.

Barajı derhal yüzde 10’a çıkarılmalı.

Az önce dediğim gibi 50 kişilik bir mecliste 3 tanesi komitelerde görev alamayan 6 tane siyasi parti. Böyle abukluk olmaz.

Hangi vekilin hangi bölgelileri temsil ettiğini de bilmiyoruz. Çarşaf diye diye yine saçma sapan bir seçim sistemi yarattık. Tek bölge desen değil, bölge bölge desen o da değil.

Buna derhal değiştirmek lazım.

Siyaset müessesesinin başımıza gelen her türlü belanın müsebbibi olduğunu düşünen geniş bir kesim var.

Bu düşünce son derece yanlış bence.

Tam aksine bütün sorunlarımızın çözümün adresi bu dejenere ettiğimiz siyaset müessesidir.

Siyasetin sorunlarımızı çözmesi için sağlam ve düzgün olması şartı var elbette.

Sağlam ve sorunlarımızı çözebilecek bir noktaya gelebilmesi için siyasetin temel taşı olan Siyasi Partilerin zayıflayıp yok olmasının önüne geçilmesi ilk icraat olmalıdır.

Bu da yukarıda ifade ettiğim yasal değişikliklerle ancak mümkün olabilir.

UBP seçimi kazanırsa tek başına iktidar olsun, 5 yıl görevde kalsın. İcraatını görelim. Beğenmemişsek, bir sonraki seçimde CTP’yi seçip tek başına iktidar yapalım. Küçük partiler büyük partiler içerisinde iktidar mücadelesi versin. Güçlendikleri takdirde parti içinde iktidar olsunlar. Ayrı parti kurup siyasi kirlilik yaratmalarının önüne geçilmeli.

Aferin bir koalisyonlarla bir fren denge sistemi kuruluyor ancak bu el freni hiç indirilmediği için bir adım ileriye gidemiyoruz.

Anayasayı değiştirip sistem değişikliği elbette tercihimdir.

Ancak, bizim ülkede milletvekili olan kendinde bakan olmayı hak sanıyor. Bakan oldu mu da Başbakanlık makamına yürümenin anasının ak sütü gibi kendine helal olduğunu düşünüyor. Başbakan oldu mu da ver elini Cumhurbaşkanlığı.

Böyle bir düzen içerisinde sistem değişikliği içeren bir Anayasa değişikliğinin meclisten çıkması kolay bir iş değil. Ancak bu meclis ya da kurulmasını artık dört gözle beklediğimiz hükümet yasa değişikliklerini yapabilir. Yapmalı da.

Aha buraya da yazıyorum.

Bunu yapmayan ya da engel olanın bu ülke sevgisi konusunda şüphem olur.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları