Saner bizi inandırmak zorunda

Yayın Tarihi: 09/11/20 08:31
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

UBP Genel Bakan Vekili bugün yapacağı hükümeti kurma çalışmaları çerçevesindeki parti ziyaretlerinin bir formalite olmadığına dair bizi inandırmak zorunda.

Bizi derken, beni ya da bu işlerin buradaki değil de başka bir iradenin eseri olduğunu düşünenleri değil sadece, bütün halkı inandırmak zorunda.

Parti ziyaretlerinden sonra, UBP yetkili kurulları tarafından kendisine verilen yetkiyle aldığı ve açıklayacağı kararın kendi iradesinin bir ürünü olduğuna dair bizi inandırmak durumunda.

Yapıp Cumhurbaşkanı’na sunduğu kabine listesinin kendi çalışması sonucunda oluştuğunu, birileri tarafından önüne konup onaylamadığına dair bize güvence vermek durumunda.

‘Kusura bakma kardeş seni istemediler’ diyerek bazı partili vekillerin önüne çıkmamak zorunda.

Neticede göreceli olarak demokratik bir şekilde sürecini tamamlamak üzere olan bir UBP Kurultayı’na atılan bir dinamit sonrasında Başbakan olmuş birisi olarak bu yükün ağır olduğunu biliyorum elbet. Ve bu olay sonrası ne yapsa, dinamiti patlatanların Başbakanı imajı ile dinamiti patlatanların kabinesi damgası yiyecek bir hükümeti kurmakla görevlendirildi. Dinamiti atanların neden attığını anlamamakla birlikte bundan bağımsız olarak Ersan Saner’in içinde bulunduğu zor durumu anlıyorum.

Aday olmadığı bir kurultaydan Genel Başkan ve Başbakan olarak çıkmış olması tanıdığım kadarıyla Ersan Saner’i de pek memnun etmemiş olması lazım.

7000’e yakın UBP üyesinin iradesi havada kaldı. Saner ne Hasan’cıların Genel Başkanı ne de Faiz’cilerin. Ne Dursun’cuların, Ünal’cıların ne de Nazım’cıların.

UBP’liler soruyor? Ersan Saner kimin Başbakanı diye.

Halkın büyük bir kısmının inanmayacağını bile bile, en azından ‘Dinamitçilerin Başbakanı değil, Kıbrıs Türk halkının Başbakanıyım’ diyebilmesi için Saner’in kuracağı kabine, dışarıdan çevrelerin kabul ettiği isimlerin yer aldığı ve kabul etmedikleri isimlerin dışında bırakıldığı bir kabine olmamalı asla. Hatta o yönde şüphe oluşturacak bir seçim yapılmamasına özen gösterilmeli. Onun yerine tecrübe ile liyakata dayalı açıklanabilir isimlerden oluşmalı.

Açıklanabilir derken, Sucuoğlu ile Taçoy’un gizemli bir şekilde kurultayın ikinci turundan çekildiklerinin açıklandığı toplantıda, Zorlu Töre ile birlikte halkın gözünün içine baka baka yalan söylediği cinsten açıklamaları bu halkın onları kabul etmediği gibi kabul etmeyeceğinin Saner tarafından bilinmesi lazım.

Ersan Saner, kuracağı kabine, oluşturacağı hükümet ve icraat sırasında bunlara dikkat etmez ise ve dinamitçilerin talepleri, bürokrat atamaları gibi sıradan günlük işlere de sirayet ederse, kurulacak hükümeti, Saner’in adı ya da hükümeti oluşturan partilerin isimleri ile değil, bir otelin adıyla anılmasının önüne geçilemeyecek. O nedenle zor olduğunu bilmekle birlikte, Saner bizi inandırmak zorunda.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları