Step up Mr. Tatar 

Yayın Tarihi: 04/12/20 10:53
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Dilimde tüy biterken, yazan parmaklarım nasır oldu.

7 Ocak 2018 iradesinin halen Meclis aritmetiğinde vücut bulduğunu ve yeni bir genel seçim olmadıkça bu iradenin halen orada olduğunu söylüyorum 30 günü aşkındır.

Bu iradenin bir Ulusal Birlik Partisi - Halkın Partisi koalisyon hükümetini emrettiğini ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni de ana muhalefet partisi olarak konumlandırdığını yazıp söylüyorum.

Kudret Özersay’ın Hüseyin Özgürgün obsesyonu nedeniyle çiğnenen ve siyasi doğaya aykırı bir şekilde dörtlü bir hükümete evrilen irade, daha sonra yanlış sebeplerle doğru sonuca ulaşarak düzeltildi ve UBP-HP Hükümeti kurulmuştu.

Şimdi içinde bulunduğumuz durumda kılavuz halen 2018 seçimlerinde oluşan Meclis aritmetiğidir.

Tam 30 gün önce verilen görev bu kılavuz çerçevesinde yerine getirilmeli ve bu minvalde bir hükümet kurulmalıydı. Kurulmadı.

Nedenlerini bilmiyoruz ama tahminlerimiz elbette gerçeklere yakındır.

Cumhurbaşkanı bugün siyasi partilerle görüşecek. Ya da görüşmesi gerekecek.

Siyasi parti başkanlarının çıkışta söyledikleri saraya girişlerine izin verilen gazeteciler tarafından kamuoyuna aktarılacak.

Beklentimiz artık, UBP ile HP’nin daha önceki bir yazıda ifade ettiğim gibi artistliği bırakıp bir hükümet kurmak için kolları sıvamasıdır.

Eğer kurmayacaklarsa da, derhal milletvekilliği görevlerini iade etmeleridir.

Hükümeti kurma görevini değil, milletvekilliği görevini diyorum.

Çünkü bu halk 2018’de bu insanları yasama ve yürütme görevlerini ifa etmek üzere oraya seçti.

Üzümün çöpü armudun sapı var diyerek, olası bir seçimde halimiz nice olur hassasiyeti ile görevden kaçacak vekillere bu ülkenin ihtiyacı yoktur.

Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin halen 30 günlük bir süresi olduğunu ifade ediyor.

Ben de şunu söylüyorum.

‘Sizin vaktiniz olabilir Sayın Cumhurbaşkanı ancak bu ülkenin öyle bir vakti yok.’

An itibarıyla görev bence devletin başı konumundaki Cumhurbaşkanındadır.

Gerekli gereksiz kabulleri, tebrik ziyaretlerini bir süreliğine erteleyip, son derece saçma tartışmalara taraf olmayı bir yana bırakıp, ülkenin hükümetsiz olduğu gerçeğinin idrakine varmalı.

Elini masaya vurup 2018 iradesinin gereğinin yapılmasını yoksa derhal seçim ilan edeceğini, hükümet kurmayıp artistlik yapmayı yeğleyenlere iyice belletmeli.

Bunu yapamıyorsa, bu inisiyatifi alamıyor ya da almıyorsa da, onun da Cumhurbaşkanlığı görevi yapmak üzere mi o koltuğa oturup oturmadığını düşünmeye başlarız hep birlikte.

Sayın Cumhurbaşkanı unutmamalı ki, beş yıllığına seçilmiş olması ve halkla hesaplaşması ancak beş yıl sonra olacağı gerçeği, onun beş yıl boyunca etliye sütlüye karışmadan biblo gibi sarayda oturmasını gerektirmez.

Bu saatten sonra hükümeti kurma görevi kime geçerse geçsin, görev Tatar’ındır.

Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'nın anlayacağı lisanda kendimi ifade edeyim. 

Step up Mr. Tatar.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları