Geçin be eve!

Yayın Tarihi: 27/01/21 14:01
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Girne ve Lefkoşa’da kısmi sokağa çıkma yasağı ya da daha yaygın ifadesiyle kapanma ilan edildi.

Bakanlar Kurulumuz Sarı Basın Kartı hamili ve basın görevlilerinin bu yasaktan muaf olduklarını ifade etmiş olmalarından, yapılması gereken birkaç işim olduğundan evden çıktım. Saat 10.30 gibi işimi bitirip teknolojinin imkanlarını kullanarak görevime evden devam ettim.

Evet, normal bir Çarşamba kalabalığı yoktu ama kısmi sokağa çıkma yasağı olan bir başkent de değildi.

Bazı noktalarda trafik bile vardı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT’de meslektaşlarım Aziz ile Damla’nın konuğu olduğu sırada, ‘sanki gereğinden fazla bir kalabalık ve canlılık var’ diye bir tespit ortaya koyunca yanılmadığımı ve abartmadığımı anladım.  

İşin ciddiyetini millet olarak anlamadığımız ortada.

Anlamadığımız için zaten Bulaşıcı Hastalıklar üst Kurulu bizi kapatma kararı aldı ve ikinci denemesinden sonra hükümet de buna ayak uydurmak zorunda kaldı.

Kapatma sonrasında da işin ciddiyetini anlamayacağımız hükümet tarafından biliniyor olması lazımdı.

Kimin izinli kimin rotasyonlu çalışacağı kapatma kararı ile birlikte verilmesi gerekirdi.

Hükümet kararında, Başkent Lefkoşa’nın en önemli kalabalığını yaratan kamu görevlilerinin, işe gidip gitmeyeceklerini, hangilerinin izinli olacağı hangilerinin çalışacağının kararını Bakanlığı, Bakan ve ita amirlerine bıraktı.

İta amirleri ve Bakanlar 'kapanma, kapanma' diye bir korku üzerimizde dolaşırken, ‘şayet kapanırsak, şunlar işe gelin şunlar eve gelsin’ diye bir plan yapmış olması gerekmez miydi?

Yangın çıkarılırsa hangi dolapta neyin kurtarılacağının kırmızı noktalarla belirlendiği devlet dairelerimizde, pandemi nedeniyle kapanma olması durumunda kimlerin işe gideceği, kimlerin işe gitmeyeceğinin de önceden belirlenmiş olması gerekmez miydi.

İlk tam kapanma sırasında acemiydik kabul. Ama bu ikinci kapanma ile ilgili organizasyonsuzluk bağlamında mazeretimiz yok.

Aşılama konusunda ise herhangi bir şey söylemediler.

Aşı olacak yaşlı başlı insanların sokağa çıkma durumları nedir? Nasıl organize olacaklar? Bilen düşünen var mı?

Hüseyin Ekmekçi yazdı, ben de yineleyeyim.

Pakistanlı, Filipinli, Afrikalı, İngiliz ve Ruslar.

Bizim anlamakta zorlandığımız ve birilerine tercüme ettirmek zorunda kaldığımız Bakanlar Kurulu kararını yabancılar nasıl anlayacaklar?

Türkçe konuşanlarla iletişim kurmakta zorlananlar, yabancılarla nasıl anlaşacaklar ayrı bir soru işareti olarak orada duruyor.

Diyeceğim şu.

Pandemi nedeniyle kısa süreli bir kapanma yaşıyoruz.

Hükümet ve sağlık kurulu buna karar verdi.

Katılırsınız, katılmazsınız.

Doğruydu, değildi.

Daha iyi yönetilebilirdi, yönetilemezdi.

Daha iyi anlatılabilirdi, anlatılamazdı tartışmalarını bir yana bırakıp, gerçekten kapanalım.

Eczane ve market serbest diye, evden çıkmış olmak günde sekiz kez markete, 3 kez de eczaneye gitmeyelim. "Benim kağıdım ya da kartım var" diye amaçsız bir şekilde ortalarda dolanmayalım.

Madem ki kapandık. Bu kapanmanın getireceği sonuca ulaşmak için gerçekten kendimizi kapatalım diyorum.

Ya da daha anlaşılır bir ifadeyle, 'Geçin be eve!'

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.