Kapılar Cuma’ya açılıyor

Yayın Tarihi: 02/06/21 11:20
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Kuzey ile Güney arası geçişlerin Cuma günü kesin kes açılacağı ile ilgili bilgi geldi biraz önce.

Uzun zamandır duyduğum belki de tek iyi haber.

Lokmacı barikatı ile ilgili endişelerimiz vardı hep. ‘Rum tarafı ekonomik anlamada Lokmacı Barikatı’nın açılıp, Lefkoşa’nın Kuzeyi’nin hayır etmesini istemiyor söylemleri de böylelikle boşlukta kaldı.

Kapıların tümden kapanmasını isteyen ve bunu resmi politkası haline getiren ELAM’ın seçimdeki başarısı üzerine böyle bir mutabakata varılması da ayrıca önemli diye düşünürüm.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün ya da yarın Rum Lider Nikos Anastasiades ile Zoom üzerinden bir görüşme yapacağını da öğreniyoruz.

Görüşmenin içeriğinin kapıların açılmasıyla mı sınırlı kalacağı yoksa farklı boyutlarda bir görüşme olacağı ile ilgili bilgi sahibi değiliz. Ancak Kıbrıs sorunu konusunda pek görüşecekleri bir şey kalmadığı için sanırım kapıların açılması konusu zoom toplantısının asıl amacı olacak.

Yine öğrendiğim kadarıyla kapıların açılması konusunda Cumhurbaşkanlığı Müzakerecisi Ergun Olgun kapıların açılmasıyla ilgili açıklamayı yapacak.

Eğer öğrendiklerim yanlış değil, ya da iki lider arasındaki zoom görüşmesi bir tarafın bilgisayarı sinirli bir şekilde kapatması ile son bulmazsa, özellikle Lefkoşa çarşısına hareket gelecek.

Güney Kıbrıs’taki üçüncü ülke yurttaşları için bir sıkıntı çıkarılmaz ve turistlerin de Kuzey’e geçmesi ile ilgili olumlu anlamada bir tasarruf varsa özellikle Arasta esnafı için yaraların sarılması süreci başlıyor demektir.

Tabi bu yaraların sarılacak hali kaldıysa.

Türk Lirası’nın özellikle Euro karşısında eriyip yok olma noktasına yaklaştığı bu ortamda KKTC’lilerin Güney Kıbrıs’ta alış veriş yapma olanağı normale göre son derece zayıf olacak ancak, Euro kazanan Rumların ve üçüncü ülke yurttaşlarının Kuzey’de neredeyse bedavaya yemek yiyecekleri, alışveriş yapacakları dönem yeniden başlayacak gibi görünüyor.

KKTC plakalı bir aracın Güney Kıbrıs için bir aylık sigorta çıkarmasının bedeli 250 TL’yi geçmiş durumda. Siz hesap edin.

Ha et fiyatlarının bizdeki anormal yükselişi Kıbrıslı Türkler için en azından et konusunda Güney Kıbrıs’ı cazibe merkezi haline getirecek gibi görünüyor.

Bu arada benzin istasyonları hazırlıklarına başlasa iyi eder. Yakıttaki Fiyat İstikrar Fonu tarihte olmadığı kadar küçük kalmış ancak vergi ve KDV ile kamu bütçesine fena bir katkı yapılmayacak hani.

Anlayacağınız, uzun bir süredir kapalı kalan geçiş kapılarının kapalı olduğu süre içerisinde çok şey değişti. Artık federasyon istenmediği Kıbrıs Türk tarafınca dünyaya haykırıldı. Türk Lirası eridi. Hastalık korkusu hala içimizde mevcut. Karşı tarafa geçme özlemi hep dururken, karşı tarafa geçmeden de yaşanabileceği yeniden öğrenildi.

Kapıları açılınca 2003’teki gibi herkes kapılara mı üşüşecek, yoksa bu sefer çekingenlikle eski halimize dönmemiz zaman mı alacak? Bilmiyorum.

Neyse Tatar’ın Zoom görüşmesi ve Olgun’un resmi açıklamasını bekleyelim. Duruma göre bakarız.  

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları