53 yıl 11 saniyeye sığar mı?

Yayın Tarihi: 19/10/21 08:25
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Soru basit 53 yıl 11 saniyeye sığar mı? Sığar.

Hem de öyle bir güzel sığar ki hayret edersiniz.

1974 Barış Harekatı sonrasındaki dönemde 1976 yılına denk gelen görüşmelerden tutun, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sayısını kimsenin hatırlamadığı Makarios, Klerides, Kyprianu, Vassiliu ve biraz da Papadopulos ile yaptığı görüşmeler. Mehmet Ali Talat’ın Papadopulos, Hristofyas ile sürdürdüğü müzakereler, hemen akabinde Derviş Eroğlu Hristofyas ve Anastasiades ile çürüttüğü dirsekler. Akabinde Mustafa Akıncı’nın Anastasiades ile yürüttüğü süreçler. 1 saniye hepsi.

Bu 11 saniyeye 6 tane de BM Genel Sekreteri sığmış, inanamazsınız. Kurt Waldheim, Javier Perez de Cuellar, Boutros Buotros Ghali, Kofi Annan, Ban Ki moon ve biraz da Antonio Guterres sıkış tıkış da olsa girmiş bu 11 saniyeye.

11 saniyede kimler var daha? İnanmazsınız hepsi sığmış.

Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Necmettin Erbakan, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan, kimileri birkaç kez Türkiye Başbakanlık koltuğuna oturmuş ve bu süreç 11 saniyeye sığmış.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin birinci yıl dönümü için hazırlattığı video ilk 11 saniyesi bütün bu KKTC Cumhurbaşkanlarının, Rum Liderlerin, BM Genel Sekreterlerinin ve hatta TC Başbakanlarının Kıbrıs sorunu için yürüttükleri faaliyet ve emekleri 11 saniyeye sığdırılmış.

Bu 11 saniyeye Kıbrıs sorununu takip eden bizim jenerasyonun yoğunluk bağlamında ömrünün büyük bir kısmını kapsayan Annan Planı süreci, Green Tree Zirveleri, Mont Pelerin’ler ile Crans Montana zirvesi de sıkıştırılmış sığdırılmış.

Videonun bu 11 saniye ayırmanın uygun görüldüğü, gereksiz olduğu düşünülen kısımdan sonraki 2 dakika 32 saniyelik bölüm ise Ersin Tatar’ın bizim için ne denli büyük bir şans ve Allah’ın lütfu olduğu anlatılıyor.

Bir yıl önce bugün Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesiyle ondan önceki bütün emek ve faaliyetler, videonun bende yarattığı intibada çöp olmuş ve yok hükmündedir.

Videonun geriye kalan 2 dakika 32 saniyesi ise 11 saniyede gösterilenlerin hiçbir şey ifade etmediği, Tatar’ın seçilmesiyle yeni bir dönemin başladığını ve Tatar’ın yeni bir güneş gibi ülkemize doğup bütün sorunları çözmeye başladığını anlatmaya çalışıyor. Sanki ülkede devrim oldu da bir anda her şey değişmiş gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor.

Denktaş, Talat, Eroğlu ve Akıncı’nın bu ülke için 53 yılda yaptıkları 11 saniye, Ersin Tatar’ın ilk yılı 152 saniye.

Tabi ki Sayın Cumhurbaşkanı günümüz medya teknolojisini kullanacak ve kendine ilk yılı için bir video hazırlayacak. Bunda sorun yok.

Ama videoyu kurgulatırken, kendisinden önce bu süreçlere emek verenleri, onlara inananları, onlarla yürüyenleri çöpe atmasına da gerek yoktu. Böyle bir mukayeseli videoya hiç ama hiç lüzum yoktu.

Sizden önceki 53 yıl 11 saniyeye sığmaz sayın Başkan. 11 saniyeyi de sizin için kullansalardı da en azından müzakere tarihine ve onu yazanlara saygısızlık olmasaydı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alexy Flemmings19/10/21 11:03
Geçmiş geçmişte kaldı; şimdi yeni şeyler söylemenin, yeni şeyler denemenin zamanı. Mevlana'ya kulak verelim: Her gün bir yerden göçmek ne iyi; Her gün bir yere konmak ne güzel; Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş; DÜNLE BERABER GİTTİ CANCAĞIZIM; NE KADAR SÖZ VARSA DÜNE AİT; ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları