Rasıh bu gazete kimin?

Yayın Tarihi: 12/11/21 09:03
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Başlıkta gördüğünüz soruyu bir kişi daha bana sorarsa böyle bir yazı yazacağıma dair yemin etmiştim. O yeminden sonra onlarca kez soruldu.

Ama elim bugün değdi ve yazıyorum.

Rasıh bu gazete kimin.

Gün geçmiyor ki bir WhatsApp mesajı ile gelen bir gazete ön sayfası geliyor ve bana bu gazetenin kim olduğu soruluyor.

İlk yanıtım.

Bu bir gazete değil.

Oluyor.

Ama soran tatmin olmuyor tabi.

Benden gazetecilik mesleğinin hassasiyetlerini, bir gazete olması için neler olması gerektiğini dinlemek istemiyor tabi mesajı atan ve akabinde arayıp soran.

O gazete dediği şeyin üzerinde yazan ve gazetecilikle alakası olmayan ifadelerin kim ya da kimler tarafından yazıldığını ya da yazdırıldığını bilmek istiyor arayanlar.

Gazete dedikleri şeyin, bir gazete olmadığını, gazeteciler tarafından yapılmadığını, tetikçilikle iştigal edildiğini ve isim versem bile herhangi bir yaptırım güçlerinin olmadığını çünkü, bir sorumluluk mesleği olan gazetecilikte, bu ön sayfaları hazırlayanların isimlerini yaptıkları işe koyup sorumluluk elbette almak istemediklerini söylüyorum.

Gazeteci ve gazete yazıp yayınladıklarının arkasında dimdik durur. Dolayısıyla sisteme sızmış olan bu dezenformasyon silahlarına gazete deyip de benim canımı sıkmayın.

Tabi soranlar da haklı. Künye yok, isim yok, şirket yok, kayıtlı çalışan yok, gazeteci yok, telefon numarası yok, ofis yok, yok oğlu yok.

İnsanlar da elbette gazetecilere soruyorlar. "Sen gazetecisin bilirsin" diyerek.

Gazete olmayan bir şeyin kime ait olduğunu gazeteciye sormak. Ne diyeyim.

Bu gazete kılığına girmiş, ön sayfa şeklindeki tetikçi aletleri kimlerin?

Hemen söyleyeyim.

Gazeteler tarafından itibar görmedikleri için söyledikleri gerçek medyada yer almayanların,

Kanunsuz işlerinin önünü açmak isteyen ve bu noktada engellerini yıpratmak isteyenlerin,

İyice kirlenen siyasi arena da gerçek gazetecilerin asla dokunmayacakları yalanla dolu bilgileri kamuoyuna yaymak isteyenlerin,

Ülkeye korku salıp, manipülatif yöntemlerle insanları sindirmek isteyenlerin,

Ama asıl zoruma giden nedir bilir misiniz.

Bu gazete olmayan şeylere, devletin üst düzey yetkililerinin özel demeç veriyor olmasıdır.

Demek ki, ‘Bu gazete kimin?’ sorusunu bana ya da diğer meslektaşlarıma yöneltmek yerine, kim özel demeç veriyorsa, illaki bir muhatap bulmuş olması gerçeğinden yola çıkarak ona ya da onlara sormak lazım diye düşünürüm.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları