Vazgeçin bu ‘tek başına iktidar’ işinden

Yayın Tarihi: 01/12/21 11:08
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Sabah gözümü açtım, Nazım Çavuşoğlu'nun "UBP tek başına iktidara yürüyor" şeklindeki açıklaması gözüme ilişti.

Zaten Faiz Sucuoğlu da kurultay sonrasında yaptığı zafer konuşmasında tek başına iktidara doğru yürüneceği mesajını net bir şeklide vermişti.

Evet Ulusal Birlik Partisi’nin tek başına iktidar olma ihtimali var.

Ancak UBP’nin tek başına iktidarı bu ülke ve UBP için ne kadar yararlı olur diye aklımdan geçirmeden edemiyorum doğrusu.

Tek başına iktidar olmak için Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 sandalyeden en az 26’sını kazanmak lazım.

UBP bunu yapabilir mi? Belki de yapabilir. Ama yaptığım hesaplar, gördüğüm anketlere göre ve bu seçim sisteminde UBP için her şey yolunda gitse ve bugün esen rüzgar gibi bir siyasi rüzgar ile UBP yelkenleri dolsa bile çıkabilecek milletvekili sayısı 26.

Peki 26 Milletvekili ile matematiksel olarak kimseye ihtiyaç kalmadan hükümeti kurabilecek bir UBP daha sonra ne hale gelir hiç düşünen var mı?

26 ile tek başına iktidar olmak UBP saflarında tam tamına 26 adet Başbakan olması demek.

Meclise gelmemeler, grupta hır çıkarmalar. Başbakanı ve Genel Başkanı saçma sapan taleplere resmen esir etmeler baş göstermeyecek mi?

UBP’den bahsediyoruz.

2009 seçimlerini hatırlayın.

Derviş Eroğlu liderliğindeki UBP yüzde 44,04 oyla 26 vekili meclise sokmayı başarmıştı. Tam bir yıl sonra Cumhurbaşkanlığına gidene kadar, Eroğlu gibi bir lidere emdiği sütü burnundan getirmediler mi? Kaldı ki Eroğlu partiye hakim, biraz da zorunluluk gereği despotik bir idare biçimi vardı.

İrsen Küçük tek başına iktidar bir partiyi devraldıktan sonra başına gelenleri hep birlikte yaşadık.

Yani diyeceğim; tek başına iktidar 28 ya da 29 milletvekili ile sağlanmaz ise, hem ülkeye hem de partiye büyük zarar vereceğinden bana göre bu motivasyondan vazgeçmek lazım.

Seçimden güçlü bir şekilde çıkmak ve UBP’siz bir hükümetin kurulmayacağı bir ortam yaratmak hedefi olmalı, UBP’nin tek başına iktidarı değil.

Özellikle karma sistemi kaldırmak konusundaki girişimlere herkes çekingen davrandıktan sonra, bazı vekillerin aldıkları karma oy nedeniyle kendilerini partilerin üzerinde hissetmesi 26 vekille hükümet etmeye çalışan UBP’nin başına bela olmaz mı sizce?

Ya da Anayasamızda 10 ile sınırlandırılmış Bakanlık sayısı nedeniyle geriye kalan 15 milletvekilinden bir tanesi bile küskünlüğünü ortadan kaldıracak bir formül bulunamazsa ne olacak bu memleketin hali.

Hele hele başka partilerden devşirilen ya da istifa etme eşiğini bir ya da birkaç kez geçmişlerin UBP listesinden meclise girdiğini varsayın. Yine istifa mektuplarını ceketlerin iç cebinde gezmeyeceklerini ve arada sırada zarfın ucunu göstermeyeceklerini kimse garanti edemez.

Tek başına iktidarlar yalnız ve ancak seçim barajının bir tık yükseltilmesi ile siyasi hayatımıza girebilir. Ama onu da yapamadığınıza göre, bu tek başına iktidar hedefini değiştirin bence. Tek başına iktidar öyle düşünüldüğü gibi güçlülük değil, gerçekleşmesi halinde zayıflık olur.

Bu tek başına iktidar işinden iyi bir şey çıkmaz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları