Yeni süpürge iyi süpürür

Yayın Tarihi: 10/12/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Süpürge dediğimiz alet belki de en ilkel el aletlerinden biridir. Yerdeki tozu toprağı bir yerden bir yere sevk etmek için kullanılır. Ya da daha genel bir ifadeyle bir temizlik aracıdır.

Süpürge ilk alındığında kılları uzun, sert ve yıpranmamış olduğu için ise yıpranmış ve daha önce defalarca kullanılmış olanıyla kıyasla daha çok iş görür. Eskidikçe kıllar yıpranma nedeniyle kısalır, şekilleri bozulur ve daha fazla uğraş ile aynı işi ya da daha azını yapabilir hale gelir.  

Yeni süpürge iyi süpürür sözü, insanlar için de geçerlidir. Yeni olmanın getirdiği avantajların tecrübeli olmanın getirdiği avantajlardan fazla olduğunu anlatmaya yarar.

Evet tecrübeli olmak önemli ancak eskimek, eskimiş olmak, yıpranmak, tecrübenin avantajını ortadan kaldırıyor çoğunlukla.

Bugünlerde milletvekilliği seçimlerine doğru adım adım ilerliyoruz.

Aday adayları listelerinden açıklananlarla, sosyal medyada özgeçmiş savaşına girenleri gözden geçirince bir iki dönemden fazladır görev yapan ve artık milletvekilliğini meslek haline getirmiş ya da o mertebeye varmak üzere olanlarla ilk kez aday olmuş, ya da cesaretlerini toplayıp ikinci kez ülkeyi yönetecek 50 kişinin arasına girme yarışına girenleri karşılaştırmaya çalışıyorum.

Memleketin halinin ortada olduğu gerçeğinden ve partilerin çıkaracağı milletvekili sayısında öyle ciddi farklılığa olanak sağlayacak bir değişiklik olmayacağı öngörüsünden hareketle belki de arzulanan değişimin süpürgelerin yenilenmesiyle sağlanabileceği fikri geliyor insanın aklına.

Yeni süpürgeler, daha hızlı süpürsün, daha fazla kir ortadan kalksın ve ülke daha hızlı temizlenir belki.

Cumhuriyet Meclisi’nde bir yenilenmenin ve gençleşmenin zamanı geldiğini söylüyoruz.

Belli ki partilere göre vekil dağılımı çok dramatik bir şekilde değişmeyecek. Bu da seçmenin sandığa gitme isteğini ve eğilimini azaltan bir tehlike olarak karşımızda duruyor. Bir başka ifadeyle ‘Nasılsa bir şey değişmeyecek’ deniyor ve sandığa gitmek konusunda seçmenin isteksizliği boykotçuların ekmeğine yağ sürüyor.

Halkın iradesinin mümkün olduğu kadar meclise yansımasını, bununla birlikte değişimi de istiyoruz ya, pekala mümkün bence.

Değişim süpürge saplarında olmayacak belli ki ama sapları biraz uzatıp biraz kısaltırken, asıl işi yapacak olan süpürgelerin kendilerini yenilemek düşünülmesi gereken bir şey olarak karşımızda duruyor bence.

Listelere bakın.

Bu ülkede biriken pisliği kiri temizleyebilecek, yepyeni süpürgelere rastlayacaksınız. ‘Genç’ diyoruz ancak, siyaseti meslek haline getirenlerin vekil seçildikleri yaşlardan en az 10 yaş daha büyük arkadaşlar bunlar.

Ülkenin iyice süpürülmesi gerekiyorsa da yeni süpürgeler işe yarayacak sanırım.

Unutmayın yeni süpürge iyi süpürür.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları