Hristofyas ne istiyor?

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Hristofyas ne istiyor?

Aklı başında olan her Türk "Makarios'un izindeyim, Eoka'dan ilham alıyorum, Eoka bize yön veriyor; Kıbrıs meselesi işgal meselesidir; garantilere gerek yoktur; hedefim Türkiye'yi adadan çıkarmak ve Kıbrıslı Türklerle Türkiye'nin irtibatını kesmektir" diyen Hristofyas'ın Kıbrıs'ı bir Elen adası olarak gördüğünü ve bir Elen adası olarak korumaktan başka bir düşüncesi olmadığını bilir diye düşünüyordum.

Meğer, Milliyet gazetesine verdiği mülâkat nedeni ile "koşulsuz Türk hükümeti ile görüşmek istiyor; uzlaşmaya yardımcı olacaksa varsın görüşsün" diye düşünenler de varmış.

Koşullu veya koşulsuz Türk hükümeti ile temastan maksadın yasa dışı, gasp edilmiş Kıbrıs Cumhuriyeti ünvanını Türkiye'ye kabul ettirmek olduğu aşikâr.

Kıbrıs'taki muhatabını sıfırlamak hesabı ile hareket edildiği ortada.

Bir de Milliyet'e söylediklerine bakalım.

Bu, birdenbire "iyi niyetli" olduğu farz edilen Hristofyasın: (1) 1964 ve 1974 arasında Rumlardan da Kıbrıs'a zarar verenler oldu diyen tek politikacıyım" sözleri de ne demek?

Bunun Türkçesi "ESAS ZARARI TÜRKLER VERDİ AMA Rumlardan da zarar verenler oldu demektir.

(2) "Bu dönem anormal bir dönemdi. Bunda Rumların da Türklerin de sorumlulukları oldu. Ancak en ağır bedeli Türkler ödedi. İki toplum da melek değil."

Hristofyas, bu değerlendirmesi ile 1963-74 yıllarını, Akritas planını unutmuşa benziyor; Makarios'un Anayasayı değiştirme oyunundan sanki habersiz.

21 Aralık'ta kim kime saldırmış, niçin saldırmış, haberi yok.

Makarios, 22 Aralıktan itibaren anayasayı ölmüş ve gömülmüş addeddiyor.

Dr. Küçük'ü Cumhurbakanı yardımcısı olarak tanımadığını ilân ediyor. Kan gövdeyi götürüyor. Nikos Sampson Küçük Kaymaklıyı basmış.

Kumsaldan 700 sivil, silahsız kişi esir alınmış. Golf sahasında Türkler, (göz şahidi İngilizlere göre) tavşan gibi avlanmakta.

Ve bu barışçı adam (!) canlarını müdafaadan başka bir şey yapmamış olan Türkleri de kendileri ile ayni kefeye koyarak gerçekçilik oynuyor.

"Ne olduysa biz başlattık" diyerek özür dilemek aklına gelmiyor.

(3) "O dönemde gettoların oluşmasından, Kıbrıslı Türklerin belli yerlerde kapanmasından ana sorumluluk, Kıbrıs Türk toplumu liderliğindeydi. Hatta bu gettolara kapanma Türkiye'nin yönlendirciliğindeydi. Bundaki anlayış olası olaylara hazırlıktı.1974'e hazırlık niteliğindeydi" diyebilen Hristofyas, Rum gençlerine söyledikleri masalları bir Türk gazetesine de söyleyecek kadar pişkin demek.

103 Köyden kırkbine yakın insan, can korkusu ile değil de, emir ile herşeylerini bırakıp yollara dökülmüş.

Neden?

1963'de, 1974'deki durumu hayal etmiş liderlik ve Türkiye, adayı bölmek için planlı hareket etmiş.

Öyle olsaydı, bu insanlar hep Kuzeye'e göç ettirilirdi.

Rumlar arasında, adanın yüzde üçüne hapsedilmezlerdi.

21 Aralıkta taksim düşüncesi olsaydı bunun için bir plan ve program, bir hazırlık olurdu.

Bu insanlar yıllarca çadırlarda, mağaralarda yaşatılmazdı.

(4) "Sn Talat'a ve Sn. Eroğluna da söyledim. İki toplum da yaptıkları hataların farkında olmalı.

Bu sayede ileri gidebiliriz. Kıbrıs Rum toplumunun büyük hatasının ne oloduğunu söyledim.

(NE İMİŞ SÖYLEMEDİ) ve bunun için Kıbrıs Rum toplumu büyk bedel ödeyecek dedim.Bu ağır bedel de üniter devletten federasyona geçiş olacaktır".

Hristofyas bu sözleri ile alemi sersem, kendisini de dünyanın en akıllı adamı addediyor olmalı.

Türk milletine 1960'da, Uluslararası bir anlaşma ile, Türk-Yunan-İngiliz haklarını koruyan, Enosisi ve taksimi yasaklayan, Kıbrıs'taki iki halkın eşit ortaklığına dayanan fonksiyonel federatif bir ortaklık devletini "üniter devlet" olarak yutturmaya ve fonksiyonlar açısından federal olan bu devletin coğrafyaya dayalı bir federasyona dönüştürülmesini Rumlar açısından "büyük fedakârlık" olarak pazarlamaya çalışıyor.

Ve, "federasyonu ben isgtemedim, kucağımda buldum" dedikten sonra "Türk askerinden kurtulmanın yolu bu iki kesimli federasyonu görüşmek ve oluşturmaktır, ancak, merak etmeyiniz, iki kesimli federasyonun uygulanması mümkün değildir" diyerek, Türk askerinden ve garantilerden kurtulduktan sonra iki kesdimli federasyonu uygulamak niyetinde olmadığını şimdiden ilân edebiliyor.

Cenevre görüşmelerinden önce, Papandreu'nun Erzurum'da, Merkel'in Lefkoşa'da Hristofyas'a verdikleri destek hayra alamet değildir.

Rum-Yunan ikilisi Megali İdea'da öngörülen proğramın Kıbrıs adası ile ilgili kısmını korkusuzca yürütmektedir.

Kıbrıs, babalarının malıymış ve Türkiye tarafından kısmen istilâ edilmiş gibi hareket ediyorlar.

Tek sorun bu Türk askerinden kurtulmak ve Garanti Anlaşmasının lâğvı! Uniter devlet, tek halk, tek egemenlik diyerek, Rum idaresini meşru hükümet olarak tanıyan ve KKTC'nin yasa dışı olduğunu vurgulayan BM Güvenlik Konseyi kararları ile AB normlarına yapışıp kalmalarının nedeni de bu.

Cenevre'de 1960 devletinin ünite3r bir devlet olmadığını, iki eşit egemen ve kendi kaderini tayin hakkı olan halkların ortaklığından oluşan fonksiyonel federatif bir devlet olduğunu; Türkiye'nin garantörlüğünün ve KKTC'nin var olduğunun pazarlık konusu yapılamayacağını savunmazsa, başımıza gelecekleri, Girit olayını hatırlayarak, bilelim.

Bu açıdan Hristofyas'ın Milliyet'e konuşması, Kıbrıs Elenlerini bilen ve bilmeyen herkes için uyarıcı olmuştur.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.