Açıklanmıştır...

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.14

8.22

$

6.98

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Açıklanmıştır...

BM Güvenlik Kurulu Kıbrıs'taki Barış Gücünün görev süresini "liderler anlaştı, anlaşıyor" havası içinde bir altı ay daha uzatmış oldu. Bu toplantılarda "Kıbrıs Cumhuriyeti" adına Rum delege konuştu ve kararı yorumladı.

ABD konuştu ve kararı yorumladı. Türkiye'nin temsilcisi konuşmuşsa ne demiştir, bu ana kadar bilmiyorum. Ancak "Türk Cemaatı" adına konuşma hakkımız vardı. Temsilcimiz bu hakkını kullandı mı, konuştu mu, ne dedi? Bilmiyoruz. Karar yeniden var olmayan "Kıbrıs Hükümetinin" onayı ile alındı. BM askerleri yeniden "Kıbrıs Hükümeti" denilen Rum idaresini 45 yıldır yaptığı gibi "himayeye" defam edecek.

Önemli olan "Barış Meleği" Hristofyas'ın "meşru addedilen fakat dünyanın en kirli, en sahtekâr, en suçlu" idaresi olan Hükümeti adına yapılmış olan konuşma ve yapılan yorumdur. Annan Planını kabul edelim diye bize "eyalet" sözünü "devlet" olarak yutturanlar, "Evet derseniz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınacak ve yücelecektir" yalanını yayanlar Rum Temsilci Mavroyannis'in bu konuya getirmiş olduğu açıklık karşısında başlarını yere eğmeli ve Kıbrıs Türklerinden olduğu kadar Türk ulusundan da özür dilemelidir. Mavroyannis Güvenlik Kurulunun Kararına "iki kurucu devlet" deyiminin konmamasını sağlamış fakat ABD temsilcisi "Türk tarafı bu deyimi çok sevdi ve halkını kandırmak için kullanıyor" düşüncesi ile olacak, "iki kurucu devlet" deyimini koydurmak için uğraştığı nedeniyle "Kıbrıs Hükümeti" çok üzülmüş. Üzüntülerini kayda geçirdiler.

Mavroyannis'e göre " iki kurucu devlet deyimi iki eyalet demektir; Türkler iki ayrı devlet hem de egemen devlet demeğe getiriyorlar, yoksa, Kıbrıs Cumhuriyetinin iki eyaleti deseler itirazımız olmayacak" diyor. Bu yanda Dışişleri Bakanımız kararda "iki kurucu devlet" olmadığı için itiraz ediyor. Devlet sözcüğünün eyalet olduğunu halâ anlamadılar demek.

Mavroyannis "iki kurucu devlet" deyiminin "var olan Kıbrıs Cumhuriyetinde, Anayasa değişerek, iki Eyalet oluşacağını ve Türklerin/Türkiye'nin öngördüğü gibi iki ayrı devletten oluşacak bir federasyon düşünmediklerini" vurgulayarak açıklamış oldu, hem de BM Güvenlik Konseyinde ve karardan hemen sonra bu Konseyin Basın toplantısında, "Biz Ortaklık düşünmüyoruz" da diyen Mavroyannis'e ben şahsen teşekkür ediyorum.

Artık, bizimkilerin, burada veya Türkiye'de milleti uyutmak imkânları kalmamıştır. "Talat - Hristofyas görüşmeleri ile Kıbrıs'ta her iki tarafın hak ve hukukunu, güvenliğini içeren kapsamlı ve kalıcı bir anlaşma yapılabilecektir inşallah ve biz bu süreci destekliyoruz" palavrasını yüzleri kızarmadan söylemek bundan böyle mümkün olmayacaktır.

Türk Ulusuna, "Kıbrıs ne olacak" diye endişe içinde olan Anadolu halkı ile Kıbrıs Türk halkına gerçeği söylemek zamanı gelmiştir: "Annan Planına evet deyişimizi yorumlayarak 'Kıbrıs Türkleri bu plana evet dediklerine göre bundan böyle ayrı devlet, ayrı egemenlik istemeyeceklerini de kabul etmiş oluyorlar. Türkiye bunları bu çizginin altında tutmalıdır' yorumunu yapmış olan ABD'nin çizgisindeyiz. Hristofyas'ın dedikleri doğrudur: Kıbrıs Cumhuriyeti ve bu Cumhuriyetin (45 yıldır yoktur dediğimiz) Anayasası vardır ve bu Anayasa tadil edilerek iki eyaletten oluşan bir şekle razı olmak zorundayız çünkü ABD ve diğerleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yoktur diyorlar ve biz vardır ve var olacaktır diyemiyoruz" demelidirler. Yanılıyorsam derhal "Güvenlik Kurulu Kararı ve Hristofyas-İngiltere Memorandumu gündeme getirilerek görüşmelerin devamı için gereken müşterek zemin yoktur" diyerek görüşme süreci noktalanmalıdır.

Evet! Kaç zamandır anlatmaya çalıştığım durum budur. Buna "hayır" denecekse zamanı şimdidir. Yoksa, Talat - Hristofyas görüşmelerinin devamı bizi önümüze konacak olan bir "oldu-bitti" ile karşı karşıya bırakacaktır. Bu da kısa bir zaman içinde Kıbrıs'a elveda demektir; Kıbrıs'ın Giritleşmesidir. Bizden söylemesi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.