Tarafsızlık Mı?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.42

7.57

$

6.82

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Tarafsızlık Mı?

Bakıyorum da İngiltere'yi Kıbrıs konusunda tarafsız kalmaya davetler çoğalmaktadır. Boş gayret. İngiltere, Kıbrıs'ta üsleri var oldukça, tarafsız kalamaz nasıl ki Kıbrıs meselesinin ta başından bu yana tarafsız kalmamış, devamlı surette eli kanlı, terör idaresini, Uluslararası Antlaşmalara ve Anayasaya tüküren cehennemlik Makarios'u ve onun Türk düşmanı Bakanlar Kurulunu "meşru hükümet" olarak tanımıştır.

İNGİLTERE'DEN İSTEMEMİZ GEREKEN TEK ŞEY "BEN Üsler nedeniyle TARAFIM, bu nedenle benden tarafsızlık beklemeyiniz, aklınız varsa, benim söylediklerime ve yaptıklarıma kulak asmayınız" demesidir. Bunu demeyeceğine göre, İngiltere'nin her yaptığını Rum'dan gelen bir söz veya eylem olarak kabul ederek tedbirimizi ona göre almalıyız.

1960'larda New York dönüşü Londra'da Türk toplumunun verdiği bir yemekte Lord Amery de vardı. Ben yaptığım konuşmada İngiliz hükümetinin tarafsız davranmadığından yakındım. "Görüşmelerdeki eşitliği İngiltere bozuyor; görüşmeler dışında Rum lideri meşru hükümet olarak kabul edip görüşüyor, bize gelince Cemaat Temsilcisi oluveriyoruz" mealinde sözler söyledim. Lord Amery cevap vermek için ayağa kalktı ve şunları söyledi: Denktaş bu şikâyetinde haksızdır. İngiltere Denktaş'a ne diye eşit muamele yapacakmış ki? Denktaş'ın bunu istemeye ne hakkı vardır ki?" Donup kalmıştım. Salona bir sessizlik çöktü. Lord Amery'e ne cevap vereceğimi düşünmeye başlamıştım ki Lord Amery konuşmasına devam etti: EVET, İNGİLTERE DENKTAŞ'A NE DİYE EŞİT MUAMELE YAPACAK Kİ? DENKTAŞ DA MAKARİOS GİBİ İNGİLİZ ASKERLERİNİ VE SİVİL İNGİLİZLERİ, HAMİLE İNGİLİZ KADINLARINI ARKADAN VURUP ÖLDÜRMEDİ Kİ?" diye sözlerini noktaladı. Salonda büyük bir alkış koptu. Lord Amery yerine, yanıma oturduğunda "Afrika liderlerine bakınız; hepsi de İngilizleri öldürerek Başkan ve Cumhurbaşkanı oldular. Real politik budur" dedi. Lord Amery bu sözleriyle "haydi siz de İngiliz öldürmeye başlayın" demek istemiyordu kuşkusuz. Sadece haksızlığın nedenini vurgulamaktaydı. Lord Amery "Kıbrıs Anlaşmaları yapılırken görev almış, birlikte çalıştığımız ve Anlaşmaların yapılabilmesi için Dr. Küçük ile birlikte oynadığımız yapıcı rolü bilen bir dosttu!

İngiliz Yüksek Komiseri şimdi Londra'nın yediği haltı "biz karışmıyoruz; anlaşmayı Kıbrıslılar yapacak" diyerek temizlemeğe kalkışıyor. Boşuna gayret. 1960 Anlaşması iki Nato üyesi Yunanistan'ın Kıbrıs'ı yutma hevesi yüzünden savaşmasın, Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki hakları yenmesin ve bölgede Batı istikrarı korunsun düşüncesiyle yapılan onurlu bir uzlaşmaydı. O gün "Kıbrıslılar anlaşsın" denemediği gibi bu gün de bu söylenemez ve bu sözlerin arkasına saklanılarak TÜRKİYE'NİN KIBRIS ÜZERİNDEKİ HAKLARI göz ardı edilemez. Bütün oyun budur. Bütün oyun Türkiye'yi saf dışı bırakarak İngiliz'in üslerini korumak ve kısa zaman içinde Kıbrıs'ı AB yolu ile Yunanistan'la birleştirmektir. ABD ile İngiltere bu konuda anlaşmışlardır. Bunların Yunanistan ile birlikte "Türkiye'nin AB üyesi olması için çalışır görünmelerinin" tek nedeni, Türkiye bu yolda ilerleyebilmek için her istenileni vermeye mecbur olacak, kaz gibi yolunabilecektir düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Bunların karşısında söz ve protesto değil, eylem gerekmektedir. Eylem de, bu gerçekleri açıklayarak görüşmelerden çekilmek ve Kıbrıs meselesini Türkiye'nin önüne ön koşul olarak koyanların samimiyetsizliğini de her gün yüzlerine vurmaktır. KIBRIS MESELESİ TÜRKİYE'SİZ HALLEDİLEMEZ. TÜRKİYE'NİN VE KKTC'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ TBMM'DE OY BİRLİĞİ ALINMIŞ OLAN ÇİZGİDİR: KONFEDERASYONDUR; KKTC'NİN ORTAK OLACAĞI BİR UZLAŞMADIR. Kendimize gelelim. TÜRK ULUSU KIBRIS'IN DA GİRİT GİBİ BÜYÜK DEVLETLERİN OYUNU İLE TÜRKİYE'DEN KOPARILMASINA ASLA RAZI OLMAYACAKTIR. AKDENİZDE İSTİKRAR İSTEYENLER BUNU BÖYLE BİLMELİDİRLER.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.