Tazminatlar

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Tazminatlar

Kıbrıs meselesinin hallinde karşılıklı tazminat konusu bu güne kadar masaya yatırılmamıştır. Konunun görüşmelerde ele alınması beklenirken Rum tarafı Loizudu davası ile konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürmüştür. Mahkemenin kararı gerçekler açısından tek yanlıdır ve adalet terazisini Rum'dan yana tek yanlı görüşlerle doldurmuştur.

Ecevit Hükümeti kararı kabul etmemiş ve uygulamamışken, göreve gelmiş olan hükümet "AİHM'nin kararlarına karşı çıkılmaz" görüşü ile bu sakat kararı kabul etmekle Pandora'nın kutusunu Türkiye'nin aleyhine açmış oldu. Bu davalarda, her nasılsa, Kıbrıs Türklerinin durumlarına bakılmadı veya bunlar tamamen göz ardı edildi.

Böylelikle davalar davaları kovaladı. Suçlu taraf mağdur, esasta mağdur olan Türk tarafı suçlu sandalyesine oturtuldu. Rumlar "kayıplar" için dava açtı ve kazandı. Biz ayni konuda dava açınca "geç kaldınız" dendi ve davalara bakılmadı bile. Bu konularda Avukat Zaim Necatigil'in büyük gayret ve emekleri geçmiştir.

Bazı davalarda lehimize alınan bazı prensip kararları Sn. Necatigil'in uğraşı sayesinde alınmıştır. Sn. Necatigil mağdur Türklerin ne yapabileceğini birkaç makale ile duyursa çok iyi olacaktır. Taşkentliler adına dava açıldığını biliyorum. Son durum nedir bilmiyoruz.

Kıbrıs Türklerinin 103 köydeki mal ve mülklerine yapılan zarar-ziyan için; ve ayrıca köylerine gidemedikleri nedeniyle, Loizudu konusunda olduğu gibi, maddi ve manevi tazminat talep etmek hakları vardır. Köylerinde bırakılan eşyalar, hayvanlar, ve mallarından alabilecekleri gelirle ilgili tazminat hakları da unutulmamalıdır.

Bu arada memurlar, aylarca Türkiye'den gelen 30'ar Kıbrıs lirası ile geçinmeye mecbur kalmışlardır. Bu aylarda hakları olan ve Rum'un vermediği maaşlarını talep etmek de haktır. Kayıp ve şehit ailelerinin hakları askıda durmaktadır. Bunlar kimin tarafından ne zaman talep edilecektir?

1974'de Yunanistan darbe yaparak Garantör Türkiye'yi müdahaleye zorlamıştır. Türkiye'nin bu nedenle uğradığı maddi ve manevi zararın tazminatı bağışlandı mı? Türkiye'nin Yunanistan'dan savaş tazminatı talep etme hakkı yok mu? Kıbrıs Türklerinin 1963'den itibaren imzası bulunan Garanti Anlaşmasına ters düşen her şeyi yapmak suretiyle Kıbrıs Türklerine vermiş olduğu zarar ve ziyan nedeniyle Yunanistan aleyhine dava açmak hakkı yok mu?

10,000'den fazla insanımız İngiliz Üslerine sığınmışlardı. Kuzeye geçmelerine Rumlar engel oldukları için bu insanlarımız Türkiye üzerinden Kuzeye gelebildiler. Bu nedenle traktörlerini, otobüslerini, tüfeklerini ve ağırlığı olan tüm eşyalarını İngiliz Üs Komutanlığının emanetinde bıraktılar. Ben görevde iken İngiliz Yüksek Komiserliğine ve Üs Komutanlığına bu konuda mektup yazarak bu eşyaların mal sahiplerine iadesini veya tazminat istedim. Cevap bile vermediler.

Sözlü olarak "silahların Londra'da teslim edilebileceğini" duyurmuşlardı. Gidip alan oldu mu, bilmiyorum. Bunlar Londra'da bir avukata vekâletname vermek suretiyle bu tüfekleri alamazlar mı? Her şeyi Rum'a Yunan'a ve İngiliz'e bağışladık mı?

Rum tarafını masada düşündürecek ne varsa teslim ediyoruz. Egemenlikten, Devletten vazgeçer duruma düştük. Mal mülk meselesinde kendi devletimizin tapularını yok ve hükümsüz addeden bir durumda Rum'un mal ve mülküne sahip çıkma hakkı tanıdık. Kendi alacaklarımızı talep etmemekteyiz. Türkiye suçlu durumunda tazminat vermeye mahkum olmaktadır.

Kıbrıs meselesinin hallinde eşitlik, hem de egemen eşitlik, bahis konusu olduğuna göre bütün bu konularda ve her şeyde bizden istenen ne varsa derhal karşılığını masaya koymamız gerekmektedir. "Yaparsan, yaparım" esas prensip olmalıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Kıbrıs anlatılmalıdır. BM Güvenlik Konseyinde ABD ve diğerlerinin körü körüne ve kendi çıkarları için aldıkları kararlarla suçlu, eli kanlı Rum idaresinin "meşru hükümet" olarak tanınmış olması AİHM'ni bağlayıcı bir karar olarak algılanmıştır. Bu hatayı düzeltmenin yolu aranıp bulunmalıdır. Haksızlığa boyun eğmekteyiz. Bu kendi kendimize uyguladığımız bir zulümden başka bir şey değildir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.