Niyetleri aşikardır

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.56

$

6.77

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Niyetleri aşikardır

Komunist Hristofyas'ın hükümetinde Papadopullos'u lâyiki ile temsil eden Papadopullos'un partisinden Kipriyanu, benimle 11 yıl federasyon görüşen ve en sonunda "ben federasyona hiç inanmamıştım" diyerek sahneden çekilen babası Kipriyanu'yu aratmamaktadır. Babası gibi Kıbrıs'ı bir Yunan adası, Kıbrıs Türklerini de "Kıbrıs'ın anası ile birleşmesini engelleyen aşağılık bir azınlık" olarak gördüğü yaptığı her açıklamada görülebilmektedir. "Barış meleği Hristofyas" işte bu Papadopullos kalıntıları ile Kıbrıs'ta dengeli, adil ve kalıcı bir uzlaşma peşindedir. Yerseniz.

Sn. Cumhurbaşkanı Talat, haklı olarak "varılacak çözümde AB normlarının dışında güvenliğimiz için isteyeceğimiz (ve inşallah alacağımız) haklar için kalıcı derogasyonlara ihtiyaç olacaktır. AB bunları kendi 1. hukuku haline getirmelidir" mealinde açıklamalarda bulunmuştu. Kipriyanu "Barış Güvercini Hristofyas" adına "hakkınızdır" diyeceğine, varılacak anlaşmanın AB'nin temel ilkelerine ve AB hukukuna dayalı olması gerektiğini" Brüksel'de Sn. Rehn'in ağzından tekrarlıyor ve Sn. Talat'ın talebi konusunda da "bu konuda konuşma hakkı AB'nindir" diyor. "İtirazımız yok; gün gelsin, isteyeceğiniz derogasyonlara bir bakalım, AB'ye birlikte müracaat ederiz ve bunları alırız, merak etmeyiniz" diyemiyor çünkü AB'yi bu konuda kendi lehlerine ikna etmiş olmanın rahatlığı içindedir.

Hatırlanacaktır Annan Planı zamanında bu konuda AB açık konuşmuştu. Önce "kısa bir süre için kabul edilebilir" dedikten sonra, Rumlar itiraz edince "olmaz" demişlerdi. Olmazsa, o zaman bilelim ki, bir kâğıt anlaşması üzerinde verilmiş görülecek hakların çoğu Kipriyano'nun bahsettiği "AB'nin temel ilkelerine ve AB hukukuna aykırıdır" diye rahatlıkla ortadan kaldırılabilecektir. Bu nedenledir ki "eşit egemenliğe ve çift devlete" dayalı bir anlaşma kaçınılmazdır. Tek devlet, tek halk, tek egemenlik bizi AB'nin ilkeleri ve hukuku açısından mahkûm eder. Gözümüzü dört açalım.

Rum basınına göre Sn. Talat AB'nin derogasyon talebini anlayışla karşıladığını söylemiş. İnşallah öyledir çünkü TEKLİ FELÂKET ZİNCİRİNDEN ÇIKIŞ YOLU BULUNACAKSA BU ANCAK AB'NİN BU KONUDA GÖSTERECEĞİ ELASTİKİYETE VE ANLAYIŞA BAĞLIDIR.

Ancak bu mümkün olabilir diye biz gevşememeliyiz. TEKLİ kıskaçtan en erken zamanda kurtulup DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ. Rum liderlerden veya onları 45 yıldır destekleyenlerden medet ummamalıyız.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.